Na dobrym kursie

ALICJA BARBARA KLIMIUK, p.o. prezes Energa
opublikowano: 26-03-2018, 22:00

KOMENTARZ PARTNERA GIEŁDOWA SPÓŁKA ROKU 2017:

Wybór najlepszych z najlepszych na rynku kapitałowym budzi emocje. Co ma wpływ na pozycje danej spółki w rankingu, jakie czynniki decydują o zdobyciu zaszczytnego tytułu Giełdowej Spółki Roku? Walory typowo biznesowe, ekonomiczne spółki ocenia rynek, akcjonariusze, inwestorzy, gracze giełdowi. Ważny jest kurs akcji, obroty. Istotna jest ekonomia — wyliczenia, wykresy, prognozy, a dla inwestorów najważniejsze są dywidenda i stopa zwrotu.

W sporządzeniu rankingu udział wzięli specjaliści, analitycy giełdowi, doradcy, maklerzy, którzy na bieżąco oceniają akcje spółek. W istocie ich opinie, wyliczenia, prognozy i komentarze są brane pod uwagę w podejmowaniu decyzji przez inwestorów. Mają one także pewien mobilizujący wpływ na spółki, którym zależy, aby ich akcje były na wzrastającym kursie.

Zapewne także w pozycjonowaniu notowanych spółek przez uczestniczących w badaniach ankietowych specjalistów giełdowych te czynniki ilościowe miały istotne znaczenie. Jednakże w tej konkurencji — rywalizacji o laur — liczą się nie tylko wielkości mierzalne (wartość akcji, zainwestowany kapitał), istotna jest również jakość i pozycja danej firmy na rynku. Kryteria wystawiania not przez biorących udział w ocenie specjalistów zostały bowiem uszeregowane w kryteriach o charakterze jakościowym. Oceniano kompetencje zarządu spółki, innowacyjność produktów i usług, relacje inwestorskie, perspektywy rozwoju.

Co zatem ma wpływ na wskazanie, że w kolejnym rankingu dana spółka z grona świetnych wśród równych sobie zdobywa laur? Osiąganie sukcesu ma swoje tajemnice. To często jest mało widoczne, lecz konsekwentne działanie firmowych fachowców, którzy wraz z zarządami dbają, aby spółka osiągała jak najlepsze wyniki ekonomiczne — satysfakcjonujące akcjonariuszy zyski, perspektywy rozwoju, atrakcyjne oferty dla klientów. Jednakże oceniana jest także wartość dodana firmy — jako przyjazna klientom, także z misją prospołeczną, wspierająca pożyteczne inicjatywy gospodarcze i społeczne.

Spółki, prowadząc aktywną politykę rynkową, doskonalą swoją sprawność organizacyjną, skuteczność w osiąganiu celów i przeciwdziałaniu kryzysom, a w efekcie budują solidną pozycję w swojej dziedzinie i rozszerzają przewagi konkurencyjne. Praktyka codziennej aktywności biznesowej, wzbogacana o nowe doświadczenia i wyciągająca wnioski z okolicznościowych przypadków przekłada się na wartość rynkową całej firmy. Takie działanie przynosi efekty. Także Energa konsekwentnie stara się o satysfakcjonującą inwestorów dobrą pozycję na rynku. Spółka osiąga zamierzone cele m.in. dzięki optymalizacji i mądrym zmianom w zarządzaniu, mającym miejsce w 2017 r. pod kierownictwem ówczesnego prezesa Daniela Obajtka. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ALICJA BARBARA KLIMIUK, p.o. prezes Energa

Polecane