Na giełdach europejskich niewielkie spadki

PROCHEM S.A.
opublikowano: 17-12-2002, 10:11

LONDYN (Reuters) - W pierwszej części wtorkowych sesji główne europejskie indeksy nieznacznie traciły na wartości, ponieważ gracze boją się, że zwyżkujące z powodu strajku w Wenezueli i rosnącego napięcia wokół Iraku ceny ropy negatywnie odbiją się na zyskach przedsiębiorstw.

Wojna z Irakiem wydaje się coraz bardziej prawdopodobna. USA mają w tym tygodniu przedstawić swoją ostateczną ocenę irackiej deklaracji w sprawie broni masowej zagłady. Biały Dom uważa, że raport zawiera istotne wady, których Irak nie będzie miał już szansy skorygować.

Z powodu tych informacji wzrosły ceny aktywów tradycyjnie uważanych za najbezpieczniejsze w niepewnych czasach. Złoto jest najdroższe od pięciu lat. Wzrosła cena ropy, a euro umocniło się do najwyższego od trzech lat poziomu wobec dolara.

Wśród poszczególnych spółek niemiecki Commerzbank zyskał cztery procent, mimo że odchodzący szef jego konkurenta, HVB Group powiedział niemieckiemu dziennikowi Frankfurter Allgemeine Zeitung, że fuzja pomiędzy tymi dwoma podmiotami nie jest na razie rozważana.

Analitycy wierzą, że po ostatniej fali konsolidacji sektora bankowego we Francji i Włoszech ten sam proces i to już w ciągu kilku miesięcy, rozpocznie się w Niemczech.

Do godziny 10.05 indeks Eurotop 400 stracił 0,34 procent, a indeks blue-chipów Euro Stoxx 50 spadł o 0,46 procent.

((Tłumaczył: Tomasz Krzyżanowski; redagował: Kuba Kurasz; Reuters Messaging: tomasz.krzyżanowski.reuters.com @reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PROCHEM S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Na giełdach europejskich niewielkie spadki