Na giełdzie w Warszawie możliwe dalsze spadki

opublikowano: 26-06-2002, 08:53

WARSZAWA (Reuters) - Środowa sesja w Warszawie prawdopodobnie rozpocznie się od spadków, gdyż na świecie nastroje wokół inwestycji giełdowych są coraz gorsze, a inwestorzy tracą zaufanie do wyników spółek.

Zdaniem maklerów, rynek zdyskontował już przewidywaną obniżkę stóp procentowych w wysokości 50 punktów bazowych i jeżeli Rada Polityki Pieniężnej (RPP) ogłosi dziś właśnie taką decyzją, to indeksy raczej nie zareagują.

"Sesja powinna zacząć się spadkami po wczorajszych spadkach na Wall Street i aferze księgowej na Wall Street. Nie sądzę, by funduszom emerytalnym, które dzisiaj dostanę pieniądze z nowego systemu ZUS, udało się powstrzymać zniżki" - powiedział Przemek Nowicki, makler z BDM PKO BP.

Dzięki nowemu systemowi ZUS przekazuje składki dwa razy w tygodniu - w środę i w czwartek, a nie jak dotąd codziennie.

Humorów inwestorom nie poprawią też informacje zza oceanu, gdzie we wtorek drugi co do wielkości operator telefonii międzystrefowej w USA świadczący usługi przesyłu danych - WorldCom podał, że zwolnił dyrektora finansowego, gdy odkryto, że spółka błędnie zaksięgowała blisko cztery miliardy dolarów wydatków.

Audytorem WorldCom była firma Andersen, która zatwierdzała również raporty finansowe koncernu Enron i Global Crossing, które zbankrutowały w grudniu i styczniu oraz QWest Communications, którego zeznania księgowe są obecnie celem dochodzenia prowadzonego przez SEC.

We wtorek indeks WIG20 spadł o 1,4 procent do 1.264,7 punktu, najniższego poziomu od początku roku ponieważ zagraniczni inwestorzy sprzedawali akcje dużych spółek - TPSA, Pekao i PKN Orlen zmniejszając zaangażowanie na rynkach podwyższonego ryzyka.

((Olga Markiewicz, Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780,warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na giełdzie w Warszawie możliwe dalsze spadki