Na GPW notowanych jest 50 zagranicznych spółek

PAP
03-12-2012, 14:34

Na warszawskiej giełdzie notowanych jest obecnie 50 zagranicznych spółek - 42 na głównym rynku, a osiem na rynku NewConnect - podała giełda w komunikacie. Najwięcej spółek pochodzi z sektora rolniczego i spożywczego oraz nieruchomości.

Wśród zagranicznych spółek notowanych na warszawskim parkiecie najliczniej reprezentowane są te z Ukrainy, Czech, Izraela, Bułgarii i Wielkiej Brytanii - wynika z danych GPW. Tylko w tym roku w Warszawie zadebiutowało sześć spółek spoza Polski: cztery na głównym rynku, a reszta na NewConnect.

„Pomimo pesymistycznych nastrojów na europejskich rynkach, GPW pozostaje atrakcyjnym miejscem do pozyskiwania kapitału na rozwój dla zagranicznych emitentów. Wysoka dynamika rozwoju pod względem liczby emitentów jest niewątpliwym osiągnięciem rynku NewConnect, będącym obecnie najdynamiczniej rozwijającym się rynkiem alternatywnym w Europie. Okazał się on także realnym źródłem zasilającym główny rynek w emitentów – już 18 notowanych tam spółek przeniosło się na główny parkiet" - poinformował prezes GPW Ludwik Sobolewski.

Najnowszą zagraniczną spółką, która zadebiutowała na GPW, jest szwajcarska Orphee - jej debiut odbył się w poniedziałek.

Firma, której działalność związana jest z produkcją i dystrybucją wyrobów mających zastosowanie w klinicznych segmentach m.in. biochemii i hematologii, jest 422. spółką notowaną na NewConnect oraz 81. debiutantem na tym rynku w br.

GPW jest największą giełdą regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. GPW rozwija także Catalyst – rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynek energii. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na warszawskim parkiecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Na GPW notowanych jest 50 zagranicznych spółek