Na GPW nowe minimum, nastroje słabe

opublikowano: 20-07-2001, 16:43

Paweł Kozłowski

WARSZAWA (Reuters) - W tym tygodniu główny indeks warszawskiej giełdy WIG 20 po raz kolejny obniżył się do poziomów nienotowanych od końca 1998 roku. Obroty były jednak niewielkie ze względu na trwające dla wielu inwestorów wakacje oraz oczekiwanie na wyniki kwartalne spółek.

Analitycy spodziewają się, że w przyszłym tygodniu na giełdzie będzie dalej trwała stagnacja. Wpływ na to będą miały niepokoje inwestorów związane ze spowolnieniem gospodarki i wyjątkowo wysokimi stopami procentowymi, które negatywnie wpływają na wyniki spółek i popyt wewnętrzny.

W piątek WIG 20 stracił 4,4 procent i zamknął się na nowym 30- miesięcznym miniumum, czyli 1,137,3 punktu, tracąc ponad pięć procent w trakcie ostatnich pieciu sesji. Piątkowe obroty wyniosły około 174 milionów złotych.

Późnym piątkowym popołudniem większość największych spółek, wyłączając banki, powinna podać swoje dane finansowe, które przesyłają do Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Jednak często wyniki te różnią się od danych przesyłanych później do Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (KPWiG), ponieważ bazują one na wartości księgowej spółek, a nie na wartości aktywów.

"Publikacja wyników raczej nie poprawi nastrojów na rynku, bo nikt nie spodziewa się żadnych rewelacji. Gospodarka zwalnia, a stopy procentowe są wysokie" - powiedziała Benita Mikołajewicz, analityk w ING Barings.

Po dwudniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) nie dała nadziei tracącej na wartości giełdzie, pozostawiając, tak jak przypuszczano, stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

Nie zmieniła również swojego neutralnego nastawienia w polityce pieniężnej.

Wśród spółek, których kursy spadły najwięcej w tym tygodniu znalazł się Softbank. Akcje firmy straciły w ciągu tygodnia ponad 20 procent i na zamknięciu w piątek kosztowały 21 złotego.

Zniżka była wywołana obniżeniem o połowę prognozy zysku spółki matki. Wyniesie on 26 milionów złotych. Za powód tej korekty spółka podała spowolnienia gospodarcze kraju i spadek marż.

Z powodu obniżenia prognoz tej firmy traciły w tym tygodniu również inne spółki z branży komputerowej. Kurs Prokomu spadł w tym tygodniu niemal o pięć procent do 94,1 złotego, a ComputerLandu o trzy procent do 81 złotych.

W mijającym tygodniu zniżkował też kurs KGHM. Inwestorzy obawiają się, że mocny złoty w okresie od kwietnia do czerwca i niskie ceny metali na świecie mogą mieć negatywny wpływ na wyniki kwartalne tego koncernu.

Kurs akcji giganta miedziowego spadł o ponad 11 procent w ciągu ostatnich pięciu sesji i na piątkowym zamknięciu wyniósł 16,1 złotego.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Na GPW nowe minimum, nastroje słabe