Na koncie oszczędnościowym nie zbijesz kokosów

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, Bankier.pl
opublikowano: 12-05-2016, 22:00

Przy odrobinie wysiłku na najlepszym koncie oszczędnościowym dostaniemy 3,5 proc. Ale na krótko i na małą kwotę.

Oferta kont oszczędnościowych, podobnie jak lokat, pozostaje od dłuższego czasu niezmienna. Stawka 4,0 proc. w skali roku to dziś maksimum, jakie można uzyskać w przypadku krótkoterminowej lokaty (taką stawkę mają najlepsze lokaty na miesiąc i 3 miesiące). Jeśli chodzi o konta oszczędnościowe, granicę nie do przekroczenia dla klienta wyznacza stawka 3,5 proc. w skali roku.

Najlepsze oferty rachunków oszczędnościowych to propozycje wymagające równoczesnego założenia tradycyjnego rachunku oszczędnościowo- -rozliczeniowego i spełnienia dodatkowych warunków banku. Kto się na nie zdecyduje, może w ciągu miesiąca z wpłaconych 10 tys. zł uzyskać 20-24 zł odsetek.

Najwyżej oprocentowany rachunek oszczędnościowy dostępny jest dziś w Orange Finanse. W zamian za 3,5 proc. na koncie oszczędnościowym firma wymaga nie tylko założenia ROR, ale także aktywnego korzystania z karty wydanej do tego rachunku i wykonywania nią transakcji bezgotówkowych na minimum 300 zł w miesiącu. Dodatkowo jest to oferta promocyjna kierowana wyłącznie do nowych klientów, a wyższe oprocentowanie obowiązuje jedynie przez 6 miesięcy i tylko dla kwoty do 10 tys. zł. Nie mniej niż 3,0 proc. na koncie oszczędnościowym oferują jeszcze BOŚ Bank (3,25 proc.) oraz Idea Bank (3,0 proc.). W przypadku tych ofert również konieczne jest posiadanie i aktywne korzystanie z konta osobistego. Bez zakładania tradycyjnego ROR i spełnienia ponadstandardowychwymagań określanych przez banki, na rachunku oszczędnościowym trudno będzie uzyskać stawkę wynoszącą choćby 2 proc. w skali roku. Najlepsze konto oszczędnościowe bez dodatkowych warunków ma stawkę 1,92 proc. w skali roku. Jest to propozycja Toyota Banku. 10 000 zł wpłacone na Indeksowane Konto Oszczędnościowe wypracuje po miesiącu około 13 zł odsetek,po dwóch miesiącach około 26 zł. Kolejne miejsca w zestawieniu najlepszych należą do BGŻ Optima (1,5 proc.) oraz Plus Banku (1,4 proc.). Trzeba jednak zwrócić uwagę, że ulokowane 10 tys. zł na koncie oprocentowanym poniżej 1,5 proc. w skali roku pozwoli uzyskać jedynie kilka złotych odsetek w miesiącu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz, Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na koncie oszczędnościowym nie zbijesz kokosów