Na otwarciu w USA możliwe wzrosty

Jacek Studencki
opublikowano: 16-12-2002, 14:37

NOWY JORK (Reuters) - Poniedziałkowe sesje w USA powinny rozpocząć się od zwyżek, ponieważ po dwóch kolejnych tygodniach spadków inwestorzy zapewne powrócą na rynek. Jednak obawy, że kolejne spółki mogą nie zrealizować swoich prognoz sprawią zapewne, że ewentualne wzrosty będą ograniczone.

"Mamy za sobą dwa tygodnie spadków, więc można się spodziewać niewielkiego odbicia" - powiedział Peter Boockvar, analityk ze spółki Miller Tabak & Co.

Obawy o przyszłe wyniki przedsiębiorstw sprawiły, że w ubiegłym tygodniu inwestorzy pozbywali się akcji. Jednak w tym tygodniu atmosfera na rynku nadal będzie napięta, ponieważ Wall Street wchodzi w "sezon wyznań", w którym spółki tradycyjnie publikują swoje prognozy wyników.

W tym tygodniu prognozy powinny przedstawić między innymi wiodące banki inwestycyjne, takie jak Goldman Sachs i Morgan Stanley.

Ponieważ na początek tygodnia nie przewidziano publikacji żadnych ważnych danych ekonomicznych, inwestorzy skupią się właśnie na wieściach ze spółek. Jak na razie prognozy na czwarty kwartał przedstawiły 1.272 spółki, z których około 43 procent podało, że ich zyski będą niższe niż od spodziewali się analitycy z Wall Street.

Według szacunków firmy Thomson First Call, spółki wchodzące w skład indeksu Standard & Poor's zanotują w tym kwartale zyski średnio o 14,9 procent wyższe niż przed rokiem.

W poniedziałek gracze będą także pilnie obserwować technologiczną giełdę Nasdaq, której władze dokonają korekty w kluczowym indeksie Nasdaq 100.

Do godziny 14.25 kontrakty terminowe na Nasdaq 100 wzrosły o 0,64 procent do 1.017,00 punktu, a kontrakty na S&P 500 wzrosły o 0,53 procent do 891,20 punktu.

((Autor: Elizabeth Lazarowitz. Tłumaczył: Tomasz Krzyżanowski; Reuters Messaging:tomasz.krzyżanowski.reuters.com @reuters.net; Reuters Serwis Polski, tel. 022 6539700, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Studencki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Na otwarciu w USA możliwe wzrosty