Na parkiecie spadki, debiutujący Aplisens trzyma się na plusie

GRA
25-05-2009, 11:22

Warszawski parkiet zaczyna tydzień na  minusie. Blue-chipy tracą 0,7 proc., a średniaki zniżkują o 1,2 proc. Zaskakująco dobrze trzyma się dzisiejszy debiutant.

Aplisens, bo o nim mowa, zyskuje 16 proc. To pierwsza od dawna firma, której udało się sprzedać nową emisję akcji. W czołówce poniedziałkowych wzrostów jest też NFI Midas (8,7 proc.), którego spółka zależna zamierza w najbliższych dniach wystartować z usługami komórkowymi. Dziś rano fundusz ogłosił, że zamierza negocjować ze swoim właścicielem, czyli Romanem Karkosikiem, odkupienie wszystkich bądź części udziałów w spółce Nordisk Polska. Nordisk to operator telekomunikacyjny wykorzystujący częstotliwości CDMA.

Na czołówki gazet powrócił dziś Sfinks (+5,1 proc.). „Parkiet” donosi, że Tomasz Morawski, prezes Sfinksa, oskarża o nieuczciwe praktyki R&C Union, konkurenta z New Connect. Ma mu „podbierać” najlepsze lokalizacje, a winny jest szef R&C Union, który jest jednocześnie byłym prezesem Sfinksa. To nie pierwszy raz, kiedy Morawski żali się na konkurentów na łamach prasy. Kilka miesięcy temu gazety cytowała obszernie jego zarzuty wobec AmRestu.

O ponad 1 proc. tanieje Lentex, w którym coraz bardziej realne jest pojawienie się inwestora. Krzysztof Moska, główny akcjonariusz, zamierza zaprezentować kandydata na najbliższym walnym zgromadzeniu. To zagraniczna firma, ale jej nazwy inwestor nie ujawnia.

O fiasku negocjacji w sprawie połączenia PBG (-0,3 proc.) z Polimeksem (-2,4 proc.) informuje „Parkiet”. Opór wykazał przede wszystkim zarząd Polimeksu, a także jej akcjonariusze. Teraz PBG realizuje swój plan B, czyli samodzielne budowanie segmentu budownictwa energetycznego.

O perspektywach firm nawozowych czytamy w "Pulsie Biznesu". Drugi kwartał ma być słabszy niż pierwszy. Firmy nie zdążyły jeszcze wyprzedać zapasów, a zagrażają im już importerzy.

Dotyczy to Zakładów Azotowych Puławy (-1,5 proc.) oraz Polic (+1,7 proc.).

Na temat roszad w zarządzie KGHM (+0,5 proc.) spekuluje „Parkiet”. Gazeta przewiduje, że na kolejną kadencję nie zostanie powołany obecny prezes Mirosław Krutin, ani wiceprezes Maciej Tybura. Ocaleć ma natomiast wiceprezes Herbert Wirth.

O odporności sieci jubilerskich na kryzys traktuje tekst w „Rzeczpospolitej”. Po dobrym pierwszym kwartale Apart, W.Kruk (należy do Vistula Group, która dziś traci 0,7 proc.) i Yes mają dużo optymizmu. Przyznają wprawdzie, że muszą wprowadzać promocje, co wpływa na marże, ale sprzedaż im rośnie. „Rz” zauważa jednak, że branża na świecie ma się coraz gorzej. Tanieją diamenty, a firmy zajmujące się ich szlifowaniem mogą stanąć na skraju bankructwa.

GRA

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Na parkiecie spadki, debiutujący Aplisens trzyma się na plusie