Na parkiet marsz

opublikowano: 30-07-2009, 16:38

PKP Intercity może wejść na warszawską giełdę w 2010 roku, a PKP Cargo w 2011 lub w 2012 roku - poinformowali na czwartkowej konferencji prasowej przedstawiciele ministerstwa infrastruktury i PKP.

"Prywatyzacja PKP Intercity powinna dokonać się w 2010 roku" - powiedział w czwartek Cezary Grabarczyk, minister infrastruktury.

"To będzie upublicznienie spółki, czyli poprzez giełdę" - dodał Juliusz Engelhardt, wiceminister infrastruktury.

Na razie nie są uzgodnione szczegóły, jaki pakiet trafiłby na giełdę.

"Według harmonogramu, analizy przedprywatyzacyjne będą nam przedłożone przez doradcę prywatyzacyjnego w listopadzie i na ich podstawie będzie określona strategia prywatyzacyjna" - powiedział Andrzej Wach, prezes PKP SA.

Wiceminister Engelhardt powiedział również, że rozważane jest wejście przedprywatyzacyjne do PKP Intercity inwestora finansowego, którym byłby EBOR.

"Te rozmowy są dość zaawansowane, myślę, że mają szansę się zakończyć w krótkim czasie" - powiedział wiceminister.

Prezes PKP Intercity Krzysztof Celiński ocenia, że potrzeby inwestycyjne PKP Intercity sięgają ok. 3 mld zł do 2018 roku.

Prezes PKP, Andrzej Wach, powiedział, że w przypadku PKP Cargo debiut giełdowy będzie możliwy w 2011 lub 2012 roku.

"Myślę, że na początku IV kwartału będziemy mieć wybranego doradcę prywatyzacyjnego. Zakładamy, że gdy odbędzie się IPO, to będzie rok 2011 lub możliwe że 2012" - powiedział Wach.

W czwartek w prasie ukazało się ogłoszenie PKP o przetargu na doradcę w procesie restrukturyzacji i prywatyzacji PKP Cargo.

Oferty można składać do 21 września do godz. 14.00 w siedzibie centrali PKP.

Źródło: PAP

None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane