Na Wall Street sprzedawano spółki detaliczne i internetowe

19-11-2002, 21:56

Mimo, że dane makro okazały się zgodne z oczekiwaniami i spółki spełniły prognozy analityków, amerykańskie giełdy zakończyły wtorkowe notowania spadkami. Na zamknięciu Dow Jones stracił 0,14 proc., Standard & Poor's 500 spadł o 0,4 proc., a Nasdaq zakończył sesję przeceną o 1,38 proc. Niepokój inwestorów wzbudziły zapowiedzi słabszych rezultatów w ostatnim kwartale tego roku.

Tak stało się w przypadku Home Depot, drugiej sieci sklepów detalicznych w USA. Spółka poinformowała, że jej zysk w trzecim kwartale był zgodny z oczekiwaniami i wyższy niż rok wcześniej. Jednak detalista podał, że sprzedaż w sklepach spadła w tym okresie o 2 proc. i obniżył prognozy zysku na czwarty kwartał. Wcześniej Home Depot zapowiadał, że wynik sprzedaży wzrośnie w trzecim kwartale o 2-4 proc. Akcje detalisty straciły ponad 12 proc. i wywołały przecenę całego sektora handlowego, w tym papierów Wal-Mart i Lowe.

Po wcześniejszym wzroście, ponad 1 proc. straciły papiery telekomunikacyjnego giganta AT&T. W poniedziałek operator sfinalizował transakcję sprzedaży swoich telewizji kablowych AT&T Broadband spółce Comcast za 30 miliardów dolarów oraz cofnął proces podziału akcji wymieniając papiery w relacji pięć na jedną.

Sporo niepokoju wywołali analitycy. Akcje spółek internetowych poszły w dół po tym, jak Bear Stears obniżył rekomendację Amazon.com twierdząc, że jest ona obecnie notowana ze zbyt wysoką premią w porównaniu z innymi internetowymi detalistami. Kurs Amazon.com spadł o 5 proc., Yahoo o 6 proc., a eBay prawie 4 proc.

Prawie bez zmian zakończyły sesję akcje General Electric. Moody's obniżył rating spółki zależnej koncernu, GE Employers Reinsurance, jednak przecenę papierów największego koncernu świata wstrzymała pogłoska, że przejęciem jego spółki zależnej zainteresowany był Warren Buffett. Z kolei blisko 1,5 proc. zwyżką zakończyły dzień papiery koncernu farmaceutycznego Merck. Merrill Lynch podniósł rekomendację dla akcji spółki do “kupuj”.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na Wall Street sprzedawano spółki detaliczne i internetowe