Na zakupy bez gotówki

Polacy coraz chętniej płacą zbliżeniowo, są też otwarci na cyfrowe innowacje.

Firma MasterCard sprawdziła podejście polskich konsumentów do nowoczesnych form zakupów i płatności bezgotówkowych. Analizę przeprowadziła we współpracy z agencją badawczą Maison & Partners.

— Badanie MasterCarda pozwala stwierdzić, że większość z nas — bo łącznie aż 55 proc. badanych — jest otwarta na nowinki technologiczne w obszarze płatności i aktywnie z nich korzysta. W wynikach widoczna jest charakterystyczna dla polskiego rynku finansowego gotowość do używania innowacyjnychrozwiązań, która jednak zależy od poziomu oswojenia z nowymi technologiami. Część respondentów już dziś chętnie próbuje nowości, niezależnie od tego, czy ma na to pieniądze. Inni wolą poczekać, aż staną się one codziennością — wyniki komentuje Maria Cywińska, socjolog internetu z Akademii Leona Koźmińskiego.

Przekonaliśmy się już do płatności bezgotówkowych i przestaliśmy się ich bać. Obecnie klienci oczekują wygodnej (64 proc. respondentów) i szybkiej transakcji (62 proc.); bezpieczeństwo zaprząta głowę 42 proc. konsumentów. Zdaniem ankietowanych płacenie kartą jest bezpieczniejsze (68 proc. wskazań dla płatności stykowych i 50 proc. dla zbliżeniowych) niż wypłacanie gotówki z bankomatu (35 proc.). Co istotne, już blisko 1/3 badanych za bezpieczne uznała również płatności zbliżeniowe dokonywane telefonem.

— Otwartość Polaków na nowości i coraz szersza dostępność innowacyjnych rozwiązań płatniczych pozwalają wierzyć, że wkrótce chętniej niż gotówką będziemy płacić telefonem — twierdzi Aleksander Naganowski, dyrektor ds. rozwoju nowego biznesu w polskim oddziale MasterCard Europe. A czy teraz potrafimy już żyć bez gotówki? 49 proc. respondentów zadeklarowało, że częściej płaci kartą niż gotówką. Z tradycyjnej formy płacenia trudno byłoby zrezygnować 31 proc. ankietowanych. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Na zakupy bez gotówki