Nadchodzi chwila prawdy dla małych spółek

Kamil Kosiński
opublikowano: 23-10-2017, 22:00

Jeśli do końca roku nie zarysuje się nowa fala wzrostowa indeksu sWIG80, to może jej już nie być w ogóle

Na początku kwietnia 2017 r. indeks małych spółek osiągnął najwyższy poziom do 2007 r. Moment ten poprzedził systematyczny wzrost indeksu trwający do stycznia 2016 r. W trzech wyraźnych krokach sWIG80 zyskałod tego czasu 36 proc. Szczególnie mocno piął się do góry w pierwszym kwartale 2017 r.

Od kwietnia powoli, ale systematycznie osuwa się jednak coraz niżej. Nie dość, że oddał już cały tegoroczny zysk, to o ułamki procentu zszedł już poniżej poziomu z końca 2016 r. Zupełnie inaczej zachowuje się indeks największych spółek WIG20. Jego mutacja uwzględniająca dywidendy (tak jak to robi sWIG80) wzrosłaod początku 2017 r. o 30 proc.

Jarosław Niedzielewski, dyrektor departamentu inwestycji w Investors TFI, uważa, że jeśli trend na indeksie małych spółek szybko się nie zmieni, to ze względu na moment cyklu koniunkturalnego będzie o to coraz trudniej. Wbrew powszechnym opiniom nie uważa jednak, że wyceny małych spółek wzrosną, dopiero kiedy pojawią się duże napływy do polskich funduszy inwestycyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nadchodzi chwila prawdy dla małych spółek