Nadchodzi obligatariat obywatelski

aktualizacja: 28-04-2017, 14:07

Po długim weekendzie majowym poznamy szczegóły programu, który ma drobnych inwestorów zachęcić do papierów dłużnych.

Z akcjonariatem wyszło jak wyszło, ale zmieniają się ekipy, a wraz z nimi koncepcje. Kiełkuje więc nowy plan. Ciułaczy mają na rynek kapitałowy przyciągnąć papiery dłużne. Ma to być część programu aktywizacji inwestorów indywidualnych, jaki prawdopodobnie zostanie przedstawiony w drugim tygodniu maja 2017 r. Zaprezentują go wspólnie Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) i Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Zobacz więcej

Jarosław Grzywiński fot. Marek Wiśniewski

- Jedyne co chcę obecnie zdradzić to powrót obligatariatu obywatelskiego. Chcielibyśmy wspólnie ze spółkami skarbu państwa ożywić w tym zakresie warszawski parkiet, by dokument jakim jest obligacja był kierowany do inwestorów indywidualnych – mówi Jarosław Grzywiński, pełniący obowiązki szefa GPW.

Zaledwie 26 kwietnia rada nadzorcza PKN Orlen zgodziła się na emisję obligacji w ramach drugiego programu, kierowanego do inwestorów detalicznych. Program zakłada emisję w kilku seriach w ciągu 12 miesięcy papierów dłużnych o łącznej wartości 1 mld zł. Orlen jest jedną z dwóch spółek kontrolowanych przez skarb państwa, które dotychczas emitowały obligacje dostępne na rynku pierwotnym inwestorom detalicznym. Drugą jest sama GPW. Papiery obu rozchodziły się błyskawicznie. Ostatnia emisja obligacji giełdy miała miejsce w styczniu 2017 r. Zamiast planowanych 10 dni oferta trwała dwa i zakończyła się 63-procentową redukcją zapisów, mimo że marża ponad WIBOR nie wynosiła nawet 1 pkt. proc.

GPW była też dotychczas regularnym płatnikiem dywidend. Obecny zarząd zamierza realizować strategię spółki infrastrukturalnej i dywidendowej zarazem. Unika jednak jaśniejszych deklaracji w kwestii dywidendy za 2016 r.

- Nie zakładamy istotnych zmian w polityce dywidendowej, ale chcemy sprostać wyzwaniom stojącym przed rynkiem kapitałowym i potrzebom polskiej gospodarki – mówi Jacek Fotek, wiceprezes GPW.

Jacek Fotek zaznacza, że GPW chce utrzymać udział inwestorów indywidualnych w obrotach powyżej poziomów rynków dojrzałych.

- Zdajemy sobie jednak sprawę, że inwestorzy instytucjonalni i wprowadzane przez nich nowe techniki handlu mogą zmieniać strukturę obrotu, bo jego dynamik może rosnąć szybciej niż aktywność inwestorów indywidualnych – zastrzega Jacek Fotek.

W 2015 r. udział inwestorów indywidualnych w obrotach akcjami na rynku głównym GPW wynosił 12 proc. Był to najgorszy wynik po 2000 r. Obecnie udział drobnych inwestorów w obrotach wynosi 13 proc. Ale np. latach 2004 i 2006 sięgał 35 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nadchodzi obligatariat obywatelski