Nadchodzi spowolnienie

opublikowano: 17-04-2019, 22:00

Prezentacje raportów deweloperów mieszkaniowych za I kw. 2019 r. mamy już za sobą.

Mimo kilku wyróżniających się spółek spadek sprzedaży mieszkań rok do roku jest wyraźny i nie podlega dyskusji, uważają eksperci z portalu rynekpierwotny.pl. Analizowani deweloperzy sprzedali o 15, 1 proc. lokali mniej niż w analogicznym okresie 2018 r.

— Lekko dodatnią dynamiką pochwalili się „trzej tenorzy” krajowej deweloperki: Dom Development, Atal i Murapol. Wzrost o ponad 50 proc. zanotowały też spółki Victoria Dom, Archicom i Marvipol — mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu rynekpierwotny.pl.

Najsłabiej w zestawieniu portalu wypadł Lokum Deweloper, który sprzedał aż o 70 proc. mieszań mniej, Robyg o 48 proc., a Vantage Development zanotował spadek sprzedaży o 42 proc.

— Sygnałem ostrzegawczym przed dalszym pogorszeniem koniunktury jest także komunikowane przez kolejnych deweloperów postępujące pogorszenie ich środowiska gospodarczego i trudności z pozyskiwaniem gruntów inwestycyjnych. Co więcej, mieszkaniówka już wkrótce będzie musiała zmierzyć się z cyklicznym spowolnieniem — przewiduje ekspert.

15,1

proc. O tyle mieszkań mniej niż przed rokiem sprzedali w I kw. 2019 analizowani deweloperzy.

70, 7

proc. O tyle mniej lokali sprzedał Lokum Deweloper.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dominika Masajło

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu