Czytasz dzięki

Nadciąga największa recesja w historii

opublikowano: 20-04-2020, 22:00

Ostatnie prognozy MFW przewidują 3-procentową recesję globalnej gospodarki — nieporównywalną w skali do poprzednich.

W bazowym scenariuszu Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje spadek globalnego PKB w 2020 r. o 3 proc., aż o 6,3 pkt proc. mniej, niż przewidywał w styczniu. Skala spadku będzie więc zdecydowanie wyższa niż w czasie kryzysu 2008-09. Większość gospodarek świata skurczy się o 5 proc., a poziom PKB nie powróci do tego z 2019 r. przed przełomem lat 2022/23. Spadek realnego PKB nastąpi w 80 proc. krajów, a w 90 proc. obniży się w przeliczeniu na mieszkańca. Sytuacja bez precedensu. Bazowa prognoza MFW zakłada wygaszanie pandemii w drugiej połowie 2020 r., co pozwoli na stopniowe znoszenie restrykcji. Prognoza jest więc relatywnie optymistyczna.

Choć MFW zakłada duży spadek PKB, to już w 2021 r. ma nastąpić silne odbicie — wzrost światowej gospodarki ma wynieść 5,8 proc. Ten scenariusz zakłada, że dzięki polityce pieniężnej i fiskalnej uda się zapobiec masowym upadłościom i utracie potencjału produkcyjnego. W 2021 r. poziom światowego PKB nadal jednak będzie 4 proc. poniżej ścieżki sprzed epidemii. Straty globalnej gospodarki w latach 2020-21 mają wynieść aż 9 bln USD — więcej niż łączne PKB Japonii i Niemiec.

Najsilniejszy spadek PKB w 2020 r. nastąpi we Włoszech (-9,1 proc.), w Hiszpanii (-8 proc.) oraz Francji (-7,2 proc.). Wśród krajów naszego regionu negatywnie wyróżniają się Czechy i Rumunia jako kraje bardzo zależne od międzynarodowego handlu i niemieckiego przemysłu. MFW przygotował również trzy scenariusze, zakładające po pierwsze — wydłużenie epidemii w 2020 r., po drugie — jej powrót w 2021 r. i po trzecie — jej wydłużenie i powrót. Spadek globalnego PKB w 2020 r. może pogłębić się o 2,8 pkt proc., a w 2021 r. ścieżka byłaby niższa odpowiednio o 1,9, 4,7 i 7,3 proc.

W scenariuszu bazowym MFW zakłada skokowy wzrost bezrobocia, zróżnicowany krajowo. W Wielkiej Brytanii i Niemczech bezrobocie w 2020 r. względem 2019 r. ma wzrosnąć tylko o niecały 1 pkt proc., we Francji o 2 pkt, a najbardziej w Hiszpanii — o ponad 6 pkt proc. oraz w Rumunii i Czechach. Są to szacunki optymistyczne, ponieważ zakładają skuteczność wdrożonych środków zaradczych. Tłumaczy to też, dlaczego w krajach tzw. starej UE bezrobocie ma wzrosnąć generalnie słabiej niż w nowej — na Zachodzie większe są pakiety pomocowe. Ma to też swoje odzwierciedlenie w prognozach deficytów fiskalnych — w krajach starej UE będą nieco większe.

Artykuł powstał na podstawie Monitoringu kryzysowego PB Forecast Makro UE. Dowiedz się, jak pandemia COVID-19 może wpłynąć na twoją firmę i gospodarkę. Monitoring kryzysowy to: najważniejsze informacje z firm opisy działań podejmowanych przez rządy krajów europejskich prognozy gospodarcze analityków SpotDaty, instytucji polskich i europejskich

Sprawdź darmowy raport na https:// oferta.pb.pl/forecast-makro-ue

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KAMIL PASTOR, SpotData

Polecane