Nadciągnęły chmury, a deszczu brak

opublikowano: 07-09-2017, 22:00

Spada zainteresowanie wdrożeniami ERP w modelu usługowym. Chwilowy kryzys czy trwała tendencja?

Liczba nowych systemów ERP w chmurze spadła o 21 proc. rok do roku i wynosi 6 proc. Z usług dostawców tych rozwiązań zadowolonych jest 26 proc. firm. To o 28 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Negatywne emocje studzi fakt, że 70 proc. wdrożeń okrzyknięto sukcesem — wynika z najnowszego międzynarodowego raportu spółki Panorama Consulting. Dane te przeczą prognozom większości ekspertów rynku teleinformatycznego, którzy twierdzili, że chmura obliczeniowa, czyli dostęp do oprogramowania przez internet, stanie się dla biznesu najpopularniejszym sposobem korzystania z zasobów cyfrowych.

Co hamuje rozwój usługowego modelu IT, określanego także jako SaaS (Software as a Service)? Swoją niechęć do systemów ERP w chmurze 72 proc. respondentów wyjaśniło obawą, że stracą swoje dane. 12 proc. mówiło o lęku przed włamaniem crackerów (cyberprzestępcy). O 19 proc. wzrósł odsetek przedsiębiorców, którzy chmurowe wdrożenia uznali za porażkę.

— W Polsce obawy związane z tą technologią są podobne jak na Zachodzie. Firmy martwią się o sprawy związane z cyberbezpieczeństwem, nagłą utratą danych lub brakiem możliwości połączenia się z systemem, bez którego przedsiębiorstwa produkcyjne i logistyczne nie mogą w działać. Nawet kilkugodzinny brak dostępu do ERP oznacza spore straty — komentuje Piotr Rojek, prezes DSR, dostawcy oprogramowania dla biznesu.

Czy chmura będzie tracić na rzecz rozwiązań stacjonarnych (on-premise), czyli instalowanych na sprzęcie należącym do przedsiębiorstw? Raport firmy Panorama Consulting wskazuje na coś przeciwnego: liczba wdrożeń on-premise w analizowanym okresie wzrosła o 11 proc., ale dotyczy to tylko systemów ERP. Pozostałe oprogramowanie w modelu SaaS cieszy się coraz większą popularnością. Na takie rozwiązania zdecydowało się o 10 proc. firm więcej niż w 2016 r.

— Chmura ułatwia integrację oprogramowania, dostarczając ogromną moc obliczeniową i drogą w samodzielnym utrzymaniu infrastrukturę. Ma ona więcej zalet niż wad, więc długofalowo możemy spodziewać się zwiększenia liczby wdrożeń ERP w wersji usługowej — twierdzi Piotr Rojek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu