Nadjeżdża do nas motodesant

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 26-04-2006, 00:00

Agenda wspierająca kanadyjskie firmy zapowiada sporo inwestycji. Przede wszystkim w branży motoryzacyjnej.

Export Development Canada (EDC), rządowa agenda wspierająca kanadyjskich przedsiębiorców i częściowo odpowiednik polskiego KUKE, ulokowała w Warszawie główne przedstawicielstwo na kraje Europy Środkowej.

— Przeprowadziliśmy badania, z których wynika, że Polską interesuje się coraz więcej kanadyjskich spółek. Spodziewamy się sporego wzrostu wymiany handlowej i inwestycji — mówi Eric Siegel, główny dyrektor operacyjny EDC.

Jadą firmy, jadą

Pierwsze sygnały przyszłych inwestycji już są.

— Trzy polskie firmy z sektora samochodowego wybierają się do Kanady. Spotkają się z partnerami, z którymi mogą stworzyć joint ventures. Rozmawiamy też z kanadyjskim inwestorem, który myślał o inwestycji greenfield, ale prawdopodobnie stworzy joint venture z polskim producentem matryc do części samochodowych — dodaje Marzena Koczut, główny przedstawiciel EDC na kraje Europy Środkowej.

Jej zdaniem, Polskę czeka wysyp niewielkich inwestycji kanadyjskich w sektorze motoryzacyjnym. Będą to projekty wartości 2-5 mln CAD, realizowane przez firmy średniej wielkości o aktywach 100-300 mln CAD.

— Zainwestować mogą np. poddostawcy firmy Magna (ma w Polsce cztery fabryki — przyp. red.), Westcast Industries, który zbudował zakład na Węgrzech, ale może mieć poddostawców w Polsce czy Woodbridge Foam, światowy producent pianek do foteli samochodowych produkowanych przez amerykańskie Lear Corporation czy Johnson Controls, które już są obecne w Polsce — uważa Eric Siegel.

Kilka projektów planuje SNC Lavalin, generalny wykonawca prac w ZE PAK II. EDC, który udzielił pożyczek na 42 mln EUR i 30 mln zł, jest organizatorem wiodącym projektu.

— SNC Lavalin interesuje się projektami energetycznymi, przygotowuje się do kolejnych przetargów — zapowiada Marzena Koczut.

Do pomocy

Agencja chce brać udział w projektach związanych z rozbudową i modernizacją sektora naftowo-gazowego, telekomunikacyjnych oraz przedsięwzięciach związanych z infrastrukturą gminną.

EDC wspiera eksport kanadyjskich towarów i usług oraz kanadyjskie bezpośrednie inwestycje zagraniczne. Firma ma osiem przedstawicielstw na świecie. EDC oferuje usługi bankowe i ubezpieczeniowe. Udziela kredytów i pożyczek wartości 5-7 mld CAD rocznie oraz gwarancji bankowych, akredytyw itp. wartości 50 mld CAD rocznie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu