Nagroda Bookera ma nowego sponsora

opublikowano: 28-02-2019, 06:58

Przez najbliższe pięć lat sponsorem Nagrody Bookera, najbardziej prestiżowej brytyjskiej nagrody literackiej, będzie fundacja Crankstart, prowadzona przez wybitną postać rynku venture capital.

Crankstart to fundacja charytatywna sir Michaela Moritza oraz jego żony, Harriety Heyman. Przejęła sponsorowanie Nagrody Bookera po Man Group.

Sir Michael Moritz
fot. Bloomberg

Sir Michael Moritz, którego majątek szacowany jest na 3,4 mld USD zdecydował, że sponsor nie będzie występował w nazwie nagrody. Przez 18 lat nagroda oficjalnie nazywała się Man Booker Prize.

Sir Michael Moritz, który otrzymał tytuł szlachecki w 2013 roku, zaczynał karierę jako dziennikarz magazynu Time. Jest autorem pierwszej biografii Steve’a Jobsa. Po przyłączeniu się do Sequoia Capital, funduszu venture capital działającego w Krzemowej Dolinie, był wczesnym inwestorem m.in. Google, LinkedIn i PayPal. Jego żona, Harriet Heyman, była dziennikarką magazynu Life i The New York Times, opublikowała także powieść.

- Żadne z nas nie może sobie wyobrazić dnia bez poświęcenia części czasu na czytanie książki – powiedział Moritz.

Będzie sponsorował także Międzynarodową Nagrodę Bookera, którą w 2018 roku zdobyła Olga Tokarczuk za książkę „Bieguni”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane