Najbogatsi w Szwajcarii biedniejsi o 10 mld USD

MD
opublikowano: 04-12-2009, 08:12

300 najbogatszych mieszkańców Szwajcarii straciło łącznie 10 mld USD w 2009 roku, informuje magazyn Bilanz.

Według jego szacunków, łączny majątek tej grupy wynosi 449 mld USD. Bilanz zwraca uwagę, że tegoroczne straty okazały się dla najbogatszych Szwajcarów mniejsze niż w roku poprzednim, kiedy nastąpiła eskalacja kryzysu finansowego.

Najbogatszym mieszkańcem Szwajcarii, już po raz ósmy z rzędu, okazał się Ingvar Kamprad, założyciel sieci sklepów Ikea. Jego majątek szacowany jest na 35-36 mld USD i nie zmienił się istotnie od ubiegłego roku.

Drugie miejsce zajmują rodziny Hoffmann i Oeri, których majątek, głównie udziały w koncernie farmaceutycznym Roche, szacowany jest na 15-16 mld USD. Jego wartość jest o ok. 1 mld USD niższa niż rok wcześniej.

Kolejne miejsce w zestawieniu zajmuje rodzina Brenninkmeijer, która stworzyła firmę odzieżową C&A, oraz Ernesto Bertarelli, który dorobił się trzy lata temu sprzedając firmę biotechnologiczną Serono niemieckiemu koncernowi farmaceutycznemu Merck KGaA. Wartość ich majątku szacowana jest na 10-11 mld USD.

Piątkę najbogatszych mieszkańców Szwajcarii zamyka rosyjski oligarcha Viktor Vekselberg, którego majątek szacowany jest na 8-9 mld USD. Według Bilanz, jego majątek stopniał przez rok o 3 mld USD.

Jeden z największych spadków wartości majątku wśród mieszkańców Szwajcarii zanotował Bernie Ecclestone. Szef Formuły 1 nie jest jednak ofiarą kryzysu gospodarczego, ale sprawy rozwodowej, w wyniku której jego majątek skurczył się o jedną trzecią do 3-4 mld USD.

MD, AP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Najbogatsi w Szwajcarii biedniejsi o 10 mld USD