Najbogatszy Czech pudruje obraz komunistycznych Chin

opublikowano: 16-12-2019, 14:02

Należąca do Petra Kellnera firma Home Credit wynajęła PR-owców, by poprawili wizerunek „chińskiego komunistycznego reżimu” w Czechach.

Petr Kellner to czeski przedsiębiorca, numer 1 na liście najbogatszych ludzi w kraju, którego majątek – według szacunków tygodnika „Euro” – wart jest 270 mld CZK, czyli prawie 46 mld zł. A Home Credit to kontrolowana przez niego - poprzez zarejestrowaną w Holandii grupę inwestycyjną PPF – firma udzielająca kredytów konsumenckich w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, także w Polsce.

I właśnie Home Credit wynajęła ostatnio agencję PR C&B Reputation Management, której zadaniem ma być „poprawić wizerunek chińskiego komunistycznego reżimu Chin w czeskiej opinii publicznej” – informuje czeski serwis Aktuálně.cz. Umowa dotyczy wsparcia dla tych, którzy w czeskich mediach pozytywnie wypowiadają się o działalności chińskich władza i atakowaniu krytyków komunistycznego reżimu. Według portalu, który dotarł do dokumentów potwierdzających zawarcie takiej umowy, Home Credit zapłacił już za prawie 2 tys. godzin tego typu działań PR-owskich (które zrealizowano w okresie od kwietnie do sierpnia tego roku).

Aktuálně.cz podkreśla, że dzieje się to w tym samym momencie, gdy czeska kontrwywiadowcza Informacyjna Służba Bezpieczeństwa (Bezpečnostní informační služba) przestrzega przed rozprzestrzenianiem się wpływów Chin w Czechach, jako jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa państwa.

Portal informuje, że wynajęta firma PR-owska w ramach zleconego działania zdążyła już stworzyć sieć ekspertów ds. Chin, ekonomistów i polityków, z których jednak nie wszyscy muszą wiedzieć do czego są w ten sposób wykorzystywani. Przykładem ma być utworzenie - przy współpracy agencji – organizacji Sinoskop - Instytut ds. Współczesnych Chin (Sinoskop - Institut pro současnou Čínu). Formalnie założył go w czerwcu tego roku Vít Vojta, sinolog i tłumacz czeskich polityków, w tym także prezydenta Miloša Zemana. Dzięki temu krokowi Vít Vojta regularnie występuje teraz w mediach, jako niezależny ekspert od Chin. Jak sam twierdzi próbuje w ten sposób promować pozytywne podejście do Państwa Środka, inaczej niż robi to konkurencyjny Sinopsis. Sinopsis to niezależna organizacja pozarządowa współpracująca z Wydziałem Sinologii Uniwersytetu Karola w Pradze, która regularnie dokonuje przeglądu wydarzeń w Chinach i pokazuje ich wpływ na współczesny świat, w tym Europę Środkową i Czechy.

Milan Tománek, menedżer ds. komunikacji w Home Credit International nie udzielił odpowiedzi na pytania redakcji Aktuálně.cz o to, po co podpisano umowę z firmą PR-owską.

Dyrektor i współwłaściciel agencji PR C&B Reputation Management Tomáš Sazima zapewnia, że celem działań nie jest manipulowanie opinią publiczną.

„Chodzi o to, by moderować debatę na temat Chin, wprowadzając do niej odpowiednie elementy, aby równoważyć istniejące w niej skrajności” powiedział dziennikarzom Tomáš Sazima.

Dobre relacje z Państwem Środka mają klucze znaczenie dla biznesów Petra Kellnera. W 2014 r. Home Credit otrzymał licencję, która pozwala mu oferować pożyczki na terenie całych Chin. Do teraz udzielił ich na łączną kwotę około 300 mld CZK (czyli ponad 50 mld zł). Działalność Home Credit w Chinach jest całkowicie uzależniona od tamtejszych komunistycznych władz.

Wiosną tego roku Petr Kellner towarzyszył prezydentowi Milošowi Zemanowi w jego wizycie w Chinach. Czeski biznesmen podpisał wtedy deklarację dotyczącą współpracy z koncernem Huawei w ramach budowy w Czechach sieci internetowej 5G. Chiński gigant technologiczny zawarł wtedy także kontrakt z kontrolowanym przez rząd w Pradze koncernem ČEZ oraz z państwową dyrekcją drogową na dostawy technologii informatycznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane