Najciekawsze dotacje dostępne we wrześniu

opublikowano: 05-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W tym miesiącu MŚP mogą powalczyć o granty m.in. na innowacyjne pomysły, szkolenia i międzynarodowe projekty badawcze.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się :

  • O jakie granty można ubiegać się we wrześniu
  • Kto może wziąć udział w naborach
  • Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać dofinansowanie

Przedsiębiorcy już czekają na nowe rozdanie funduszy unijnych. Zanim jednak ruszy kolejna perspektywa finansowa, wciąż mogą ubiegać się o granty z obecnej oferty dotacyjnej instytucji publicznych.

Platformy startowe

Nadal prowadzony jest nabór z dotacjami dla początkujących przedsiębiorców, którzy mają pomysł na stworzenie innowacyjnego produktu lub usługi. Do końca października mogą powalczyć o dofinansowanie w ramach konkursu „Platformy startowe” (poddziałanie 1.1.1 programu Polska Wschodnia). Młodzi startupowcy wezmą udział w programie szkoleń prowadzonych przez przedstawicieli platform startowych. Są to partnerstwa składające się m.in. z ośrodków innowacji, uczelni, funduszy venture capital i dużych firm. Młodzi przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc fachowców w rozwinięciu nowatorskiego pomysłu. Eksperci pokażą, jak przekuć koncept w rentowny model biznesowy. Na wsparcie składa się również pakiet usług informatycznych, inżynieryjnych i marketingowych. Konkurs jest przeznaczony dla firm z pięciu województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego.

AMI nie tylko dla innowatorów

Tylko do 9 września przedsiębiorcy mogą brać udział w czwartej edycji Akademii Menadżera Innowacji. Program szkoleniowo-doradczy prowadzi Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Jest on współfinansowany z pieniędzy unijnych dostępnych w programie Wiedza Edukacja Rozwój. Uczestnicy AMI nauczą się, jak zarządzać innowacjami w firmach i jak je wdrażać. Akademia oferuje szkolenia i usługi doradcze. Wykładowcami, prowadzącymi warsztaty i doradcami AMI są eksperci i praktycy w dziedzinie wdrażania i zarządzania nowatorskimi pomysłami. MŚP mogą liczyć na dofinansowanie w wysokości 80 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia, a duże spółki – 50 proc. W zajęciach AMI może wziąć udział od dwóch do czterech osób będących pracownikami mikrofirmy. W przypadku małych, średnich i dużych przedsiębiorstw w grę wchodzi od trzech do czterech uczestników.

Umiejętności cyfrowe

PARP wspiera przedstawicieli biznesu także w rozwoju kompetencji cyfrowych. Eksperci pomogą zdiagnozować potrzeby technologiczne firm i podnieść kwalifikacje pracodawców i pracowników związane z digitalizacją. Program „Akademia Menadżera MŚP – kompetencje cyfrowe” jest przeznaczony dla właścicieli MŚP, kadry menedżerskiej i pracowników, wobec których przełożeni mają plany związane z awansem zawodowym. Szkolenia będą finansowane z programu Wiedza Edukacja Rozwój. Przedsiębiorcy i pracownicy mogą wybierać usługi oferowane przez operatorów akademii w kilku projektach. Są to: Menadżer 4.0, Akademia kompetencji menedżerskich w zakresie transformacji cyfrowej MŚP, Akademia transformacji cyfrowej MMŚP, Oferta rozwoju kwalifikacji i kompetencji kadr zarządzających MŚP w zakresie transformacji cyfrowej oraz E-liderzy. Wnioski o dofinansowanie można składać do 30 września.

Uniwersalne projektowanie

Jeszcze tylko w tym miesiącu przedstawiciele biznesu mogą powalczyć o dotacje w konkursie „Dostępność szansą na rozwój – oferta dla przedsiębiorców”. PARP, organizator naboru, zachęca firmy do inwestowania w technologie, które ułatwiają życie osobom z niepełnosprawnościami. Wybrani przez agencję operatorzy pomogą przedsiębiorcom w komercjalizacji wspomnianych technologii. Konkurs dotacyjny jest częścią rządowego programu Dostępność Plus. Jego celem jest zapewnienie osobom z niepełnosprawnościami możliwości korzystania z różnych udogodnień i samodzielnego uczestniczenia w życiu społecznym i publicznym. Podczas szkoleń przedsiębiorcy dowiedzą się, czym są technologie asystujące i kompensacyjne, jak je komercjalizować i na czym polega uniwersalne projektowanie produktów. Mikro, małe, średnie i duże przedsiębiorstwa mają szansę na dofinansowanie, które pokryje 100 proc. kosztów usług szkoleniowych i doradczych.

Międzynarodowa współpraca

Granty pomogą przedsiębiorcom także w nawiązaniu współpracy badawczo-rozwojowej z partnerami zagranicznymi. W puli drugiej edycji konkursu Innoglobo jest 10 mln zł. Minimalna kwota wsparcia zadań w ramach projektu wynosi 400 tys. zł, natomiast maksymalna – 1,5 mln zł. Zaletą naboru jest brak ograniczeń tematycznych. W jego pierwszej edycji dofinansowanie otrzymały różnorodne projekty. Wśród nich znalazły się m.in. nowoczesne technologie biomedyczne, inteligentne rozwiązania przemysłowe, specjalistyczne metody oczyszczania ścieków, a także innowacje drogowe. Beneficjenci konkursu Innoglobo realizują projekty z firmami i jednostkami naukowymi m.in. z Belgii, Chorwacji, Hiszpanii, Szwajcarii, Stanów Zjednoczonych, Nowej Zelandii, Indii i Omanu. Wnioski o dofinansowanie można składać do 30 września.

Inicjatywa Eureka

MŚP, które chcą wspólnie z partnerami zagranicznymi prowadzić prace rozwojowe lub badania przemysłowe, mogą ubiegać się o granty również z inicjatywy Eureka. Obejmuje ona sieć ok. 50 państw. Jej celem jest wspieranie międzynarodowej współpracy firm dotyczącej B+R. Konkurs nie ma ograniczeń tematycznych. Projekty muszą mieć potencjał rynkowy i dotyczyć opracowania nowego produktu, procesu lub usługi. Budżet naboru dla polskich beneficjentów wynosi 5 mln zł. Wsparcie jest przyznawane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Wnioski o dofinansowanie można składać do 7 października.

Technologie ICT

Kolejny międzynarodowy konkurs to ERA-NET Co-Fund ICT-Agri-Food. Mogą w nim startować polskie firmy, które wspólnie z partnerami zagranicznymi chcą realizować badania przemysłowe i prace rozwojowe. Celem naboru jest wspieranie wykorzystania technologii ICT w rozwoju europejskich systemów żywnościowych. Polscy beneficjenci mogą liczyć na łączne dofinansowanie projektów w wysokości 600 tys. EUR. Przedsięwzięcia będą realizowali z partnerami m.in. z Austrii, Belgii, Bułgarii, Danii, Estonii, Finlandii i Francji. Nabór zakończy się 26 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane