Najciekawsze kierunki eksportu

opublikowano: 25-01-2018, 22:00

W ubiegłym roku najdynamiczniej rósł eksport z Polski do USA, Rosji i Ukrainy. W najbliższym czasie warto zwrócić uwagę na Rumunię.

Polscy eksporterzy w minionym roku najchętniej sprzedawali produkty do Stanów Zjednoczonych, Rosji i na Ukrainę — wynika z analizy Akcenty, instytucji płatniczej specjalizującej się w realizacji transakcji walutowych eksporterów i importerów. Brała ona pod uwagę kraje, w przypadku których wzrost eksportu z Polski w 2017 r. był wysoki, ale jednocześnie nie było to zasługą niskiej bazy ani incydentalnych dużych transakcji.

— Główny Urząd Statystyczny (GUS) nie podał jeszcze pełnych danych za 2017 r., ale patrząc na te za 11 miesięcy, widać wyraźnie, że polski eksport do tych trzech krajów wyraźnie odbił. Niezmiernie cieszy fakt, że są to duże rynki i w dodatku spoza Unii Europejskiej. Potrzeba większej dywersyfikacji rynków zbytu polskiego eksportu jest podnoszona już od wielu lat. Być może obecny rok będzie pod tym względem przełomowy — komentuje Radosław Jarema, dyrektor polskiego oddziału Akcenty.

Eksport do USA wzrósł o prawie 28 proc., natomiast w przypadku Rosji i Ukrainy było to odpowiednio 19,7 proc. i 26,5 proc. Wśród pozostałych kierunków, które w minionym roku wyróżniły się pod względem wzrostu dynamiki polskiego eksportu, Akcenta wskazuje także na Austrię (16 proc.), Włochy (14,3 proc.) oraz Rumunię (14,7 proc.). Natomiast jeśli chodzi o kraje pozaunijne, warto zwrócić szczególną uwagę na Kazachstan (58,5 proc. wzrostu), Australię (38,3 proc.) oraz Meksyk (27,6 proc.). Zdaniem Radosława Jaremy, w tym roku dynamika eksportu może być nieco mniejsza niż w 2017 r.

— Szacujemy, że sprzedaż zagraniczna będzie rosła w tempie ok. 5-8 proc. Na rentowność eksportowych transakcji duży wpływ będzie mieć kurs naszej waluty. Mocny złoty to w tym roku spore wyzwanie dla eksporterów — zaznacza Radosław Jarema. Wśród krajów, które w najbliższym czasie mogą być najciekawszymi kierunkami eksportowymi dla polskich firm, Akcenta zwraca uwagę na Rumunię. Jest ona jednym z największych beneficjentów pieniędzy unijnych, a do tego ma duży i chłonny rynek.

Rumunia to najszybciej rozwijający się kraj w UE ze wzrostem PKB rzędu 8,8 proc. Natomiast wśród krajów spoza UE atrakcyjnym kierunkiem dla polskich firm jest wciąż Ukraina. Umowa o wolnym handlu z Unią Europejską, w tym z Polską, otworzyła eksporterom nowe możliwości, jeśli chodzi o ten kraj. W kontaktach z tamtejszym biznesem pomóc mogą Ukraińcy pracujący w Polsce. Polskie firmy mają okazję skorzystać na ich kontaktach biznesowych oraz znajomości języka.

— W przypadku Ukrainy wciąż istnieje jednak ryzyko związane z niestabilną sytuacją polityczno-gospodarczą, o którym polscy przedsiębiorcy powinni pamiętać — zwraca uwagę Radosław Jarema.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu