Najlepsze dopiero przed nami

MIB
opublikowano: 27-01-2012, 11:30

Potencjał wynajmu długoterminowego na polskim rynku wciąż jest duży.

DANIEL TRZASKOWSKI

dyrektor departamentu finansowania i zarządzania flotą w Volkswagen Bank Polska

Rok 2011 zamknie się dla branży CFM około 10 proc. wzrostem. Jak będzie w 2012 r.? Dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wskazują na wzrost popularności wynajmu długoterminowego z pełnym pakietem serwisowym względem innych form finansowania, w tym klasycznego leasingu. Potencjał wynajmu długoterminowego na polskim rynku wciąż więc jest duży.

Pozwala to zakładać, że w najbliższych latach dynamika wzrostu branży CFM będzie spora. Z drugiej strony, w 2012 r. będziemy obserwować zachowawcze podejście do inwestycji, wynikające z obaw przed kryzysem. Warto w tym miejscu przypomnieć rok 2008, kiedy sytuacja na rynku nie była najlepsza, a pracodawcy przedłużali okresy najmu aut. Nawet wtedy rynek CFM zanotował 15 proc. dynamikę wzrostu. Wydaje mi się, że i teraz branża nie ma się czego obawiać.

Usługa wynajmu nawet podczas kryzysu cieszy się dość dużą popularnością i czasami traktowana jest jako korzystny sposób restrukturyzacji floty. W przyszłości dynamika rozwoju CFM może się jeszcze poprawić w przypadku modyfikacji prawa podatkowego. Obecnie usługa klasycznego leasingu oferuje przedsiębiorcom korzyści podatkowe mniej więcej podobne do tych, które przysługują w ramach wynajmu długoterminowego. Gdyby CFM zapewniał przedsiębiorcom większe korzyści podatkowe, dynamika rozwoju tej usługi w Polsce na pewno by wzrosła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MIB

Polecane