Najmłodszy prezes odchodzi z pożyczek

opublikowano: 25-01-2018, 22:00

Adam Dąbrowski kończy pięcioletnią współpracę z Creamfinance Poland. Niebawem zobaczymy go w nowej odsłonie

Adam Dąbrowski zrezygnował z funkcji prezesa Creamfinance Poland, do którego należą serwisy pożyczkowe Lendon, Extraportfel oraz Efino. Stanowisko będzie piastował do końca lutego. Spółka na razie nie chce podzielić się informacją, kto będzie następcą Adama Dąbrowskiego.

Adam Dąbrowski, prezes Creamfinance Poland, w ciągu pięciu lat zbudował jedną z trzech najsilniejszych firm pożyczkowych, działających w modelu online. Gdy zasiadł w fotelu prezesa w lutym 2013 r., miał zaledwie 26 lat.
Zobacz więcej

AMBITNE CELE:

Adam Dąbrowski, prezes Creamfinance Poland, w ciągu pięciu lat zbudował jedną z trzech najsilniejszych firm pożyczkowych, działających w modelu online. Gdy zasiadł w fotelu prezesa w lutym 2013 r., miał zaledwie 26 lat. Grzegorz Kawecki

On sam uważa, że przyszedł najwyższy czas na nowe wyzwania zawodowe. Jakie? Na szczegóły będziemy musieli poczekać, bowiem na razie były prezes z niecierpliwością oczekuje na decyzję z urzędu patentowego. Tymczasem podsumowuje ostatnie pięć lat, które spędził za sterami firmy pożyczkowej. — Creamfinance Poland obsłużył ponad milion klientów.

Zyski za ubiegły rok liczone są w dziesiątkach milionów złotych. Zatrudniamy w Warszawie ponad 120 osób. Przeprowadziliśmy w kraju i za granicą udane procesy inwestycyjne, pozyskaliśmy equity i finansowanie dłużne od liczących się inwestorów instytucjonalnych — mówi Adam Dąbrowski, prezes Creamfinance Poland oraz chief commercial officer Creamfinance Holding, gdzie był odpowiedzialny za wprowadzenie marki na rynek polski, meksykański i brazylijski.

Był również członkiem komitetu wykonawczego grupy. Creamfinance Poland jest częścią, a zarazem największą spółką, należącą do grupy kapitałowej Creamfinance, obecnej na rynku łotewskim, czeskim, austriackim, duńskim, gruzińskim, meksykańskim oraz hiszpańskim. Brazylia to kolejny punkt na mapie. Miarą sukcesu grupy kapitałowej jest inwestycja ze strony Capitec Banku, giganta customer finance w Republice Południowej Afryki (RPA), w marcu ubiegłego roku. To sytuacja wyjątkowa w skali globalnej, że bank staje się inwestorem strategicznym internetowego pożyczkodawcy.

Pod koniec listopada Creamfinance uplasował się też na prestiżowej liście 100 najlepszych fintechów świata, publikowanej przez firmę doradczą KPMG. Decydowała wielkość i szybkość pozyskiwania kapitału. Rezygnacja Adama Dąbrowskiego to kolejne odejście prezesa, który budował od zera pożyczkowy biznes w Polsce. Pod koniec zeszłego roku w podobnych okolicznościach z Vivusem pożegnał się Loukas Notopoulos. Zmiana menedżera nie ominęła też polskiego Providenta — stery od Davida Parkinsona przejęła Agnieszka Kłos, związana z firmą od 11 lat. © Ⓟ

400 Tyle osób zatrudnia łotewska grupa kapitałowa Creamfinance, obecna na ośmiu rynkach.

10 mld USD Tyle wynosi kapitalizacja notowanego na giełdzie w Johannesburgu Capitec Banku, który zainwestował w Creamfinance.

10 proc. Taki udział w rynku pozabankowych pożyczek ma Creamfinance Poland. Firmę wyprzedzają tylko Vivus i Wonga.

OKIEM EKSPERTA

Rynek dojrzał

JAROSŁAW RYBA

prezes Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych (PZIP)

W ostatnim czasie z branży pożyczek odeszło kilku kluczowych i odnoszących sukcesy menedżerów. Zbudowali duże firmy, przyczyniając się do rozwoju tej części sektora fintech i bez wątpienia jeszcze o nich usłyszymy przy okazji innych projektów. Nowe sukcesje nie są oznaką problemów rynku, ale jego dojrzałości. W przypadku kredytu konsumenckiego odnotowujemy spłaszczenie krzywej przyrostu wartości rynku. Jest to wyzwanie dla instytucji pożyczkowych, zwłaszcza że pozyskanie nowego klienta jest coraz droższe, konkurencja intensywna, a wymogi regulacyjne bardzo precyzyjne. Zmiany w prawie uporządkowały branżę: są limity kosztów kredytu, rejestr instytucji pożyczkowych przy KNF, nowe zasady reklam i wiele innych. Na rozwój rynku wpływ ma nie tylko koniunktura gospodarcza, ale też czynniki społeczne. Polacy poszukują wygodnego finansowania bieżących potrzeb, ale jednocześnie są bardzo ostrożni w zaciąganiu zobowiązań. Biznes pożyczkowy w Polsce pozostaje ważną, bo finansującą płynnościowo 3 mln osób, ale jednak niszą, o wartości 5-6 mld zł, wobec 672 mld zł kredytów gospodarstw domowych w bankach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Najmłodszy prezes odchodzi z pożyczek