Czytasz dzięki

Najnowocześniejsze biblioteki świata

opublikowano: 17-06-2018, 22:00

„Na całym świecie biblioteki walczą o przeżycie, tymczasem jeden system wyszedł naprzeciw erze cyfrowej” — napisał „The Guardian”.

To biblioteki w Kanadzie. Naukowcy z Heinrich Heine University Düsseldorf umieścili aż trzy kanadyjskie miasta — Montreal, Toronto i Vancouver — w pierwszej dziesiątce miast, które mają najlepsze biblioteki na świecie (przestudiowano 30 miast). Aż 70 proc. mieszkańców miasta korzysta z biblioteki w Toronto, gdzie znajduje się ponad 10 mln książek, e-booków, płyt CD i DVD w 40 językach. Jedna z największych w Kanadzie i na świecie czytelni i wypożyczalni oferuje też wiele udogodnień, które pojawiły się w ostatnich latach — grupy uczniów mogą np. korzystać z drukarek 3D i robotów. Jest też m.in. prasa drukarska do samodzielnego użytku. Biblioteka oferuje też korzystanie z wirtualnej rzeczywistości. Coroczny jej budżet wynosi 200 mln USD, z czego większość finansuje miasto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane