Czytasz dzięki

Najważniejsze tematy nie zmieniają się często

WK
opublikowano: 08-10-2013, 00:00

Akcesja, globalizacja, technologia — takie słowa klucze dominowały w dyskusjach logistyków dziesięć lat temu. Do dzisiaj dwa z nich są nadal na topie.

W elektronicznym archiwum „Pulsu Biznesu” udało się nam odszukać sprawozdanie z I edycji Forum Menedżerów Logistyki, która odbyła się 19 i 20 listopada 2003 r. Jakimi problemami żyła wówczas branża TSL? Jej przedstawiciele wskazywali na cztery najważniejsze zagadnienia: niepewność rynku, rychłą perspektywę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, postępującą globalizację i zastosowanie nowych technologii.

„Wraz z naszym przystąpieniem do UE zmieni się wszystko. Centrum Unii przesunie się na wschód. Do niedawna za centrum logistyczne Unii uważano kraje Beneluksu, po 1 maja 2004 r. tym centrum staną się Niemcy, czyli nasi najbliżsi sąsiedzi. Przed nami otworzą się natomiast rynki wschodnie, na które będą musiały docierać unijne towary” — taki rozwój zdarzeń prognozował jeden z uczestników tamtego forum. Miał oczywiście wiele racji, choć nie przewidział np. problemów natury formalnej,jakie nasi przewoźnicy wciąż napotykają przy transporcie za wschodnią granicę. Globalizacja okazała się dla naszej branży TSL wielką szansą, którą trochę wbrew przewidywaniom sprzed lat doskonale wykorzystały nasze porty morskie. Nieco gorzej z jej wykorzystaniem radzi sobie kolej, ale może po prostu w jej przypadku potrzeba na to więcej czasu i pieniędzy. Istotnym dla branży zagadnieniem, które podkreślali uczestnicy forum sprzed 10 lat, były częste zmiany prawa i niestabilność przepisów. I pod tym względem zmieniło się chyba najmniej. Niestabilność przepisów także dzisiaj najbardziej, oprócz typowych dla gospodarki wahań koniunktury, zagraża opłacalności w branży transportowo-spedycyjno-logistycznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WK

Polecane