Najwięcej za Emitela płacą Brytyjczycy

Magdalena Wierzchowska, KL, GN
opublikowano: 16-03-2011, 00:00

Montagu jest na

Transakcja będzie miała ogromne przełożenie na wyniki Tepsy

Montagu jest na

ostatniej prostej do kupna

Emitela, choć spółka jak ulał

pasuje do grupy Zygmunta

Solorza-Żaka.

Montagu Private Equity wygrywa zaciętą rywalizację o przejęcie należącego do Telekomunikacji Polskiej (TP) Emitela (największego w Polsce właściciela infrastruktury do radiodyfuzji) — dowiedzieliśmy się z trzech niezależnych źródeł.

— Strony ustalają ostatnie szczegóły — mówi jedno z nich.

— Bez komentarza — mó- wi Michał Chałaczkiewicz, dyrektor Montagu Private Equity.

W TP także nie uzyskaliśmy komentarza na ten temat.

Montagu, który działa na rynku od 40 lat, inwestuje głównie w Europie Zachodniej. Transakcje mają zwykle wartość między 100 mln EUR a 1 mld EUR. W 2008 r. fundusz, którego mniejszościowym udziałowcem jest brytyjski bank HSBC, dokonał pierwszej akwizycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Równoległe negocjacje w sprawie przejęcia Emitela prowadziła Innova Capital, ale z naszych informacji wynika, że odpadła z gry.

Wycena: 1-1,2 mld zł

Emitel to bardzo ciekawa spółka. Ma ponad 80-procentowe udziały w rynku nadawania sygnału telewizyjnego i radiowego, świadczy też usługi operatorom telekomunikacyjnym. I jest wyjątkowo rentowny —w 2009 r. miał 80 mln zł zysku netto przy 352 mln zł przychodów. W prasie pojawiały się rozbieżne wyceny należącej do TP spółki, wahające się między 800 mln zł a 1,5 mld zł. Z ostatnich informacji wynika, że cena za Emitela może oscylować wokół 1-1,2 mld zł. Telekom nie pokazuje w księgach aktualnej wyceny sprzedawanej przez siebie spółki.

— Jest niemalże pewne, że transakcja sprzedaży Emitela będzie miała bardzo istotne przełożenie na wyniki finansowe TP w tym roku — mówi Paweł Puchalski, analityk Domu Maklerskiego BZ WBK.

Fundusz na chwilę

TP prowadziła negocjacje w sprawie sprzedaży Emitela od kilku miesięcy. W grze były jeszcze francuski TdF (właściciel Polskich Sieci Nadawczych, konkurenta Emitela) oraz fundusze: Doughty Hanson, Advent International oraz EQT. Zaskoczeniem było, że TdF nie dostał się do finału. Montagu jest inwestorem finansowym i będzie chciał wyjść z inwestycji za kilka lat.

Z informacji "PB" wynika, że kupnem Emitela mocno interesowały się spółki Zygmunta Solorza-Żaka, kontrolującego Cyfrowy Polsat. Tak usłyszeliśmy w dwóch niezależnych źródłach.

— Zaprzeczam takim pogłoskom — ucina Zygmunt Solorz-Żak.

Jeden z najbogatszych Polaków ma teraz większą transakcję na głowie — kupno wycenianego na 16-18 mld zł Polkomtela i wygląda na to, że jest faworytem. Po tej akwizycji do pełni szczęścia, czyli budowy największego w Polsce imperium medialno-telekomunikacyjnego, będzie mu brakowało jedynie Emitela.

— Kupno Emitela przez Zygmunta Solorza-Żaka dodałoby cenne elementy do łańcucha wartości komunikacji elektronicznej. Grupa Cyfrowego Polsatu miałaby niemal wszystko: od studiów telewizyjnych do produkcji programów, filmów i innych treści audiowizualnych, przez kompletną infrastrukturę nadawczą dla przedsięwzięć telewizyjnych i łączności bezprzewodowej, sieć szkieletową dla transmisji danych — zarówno na własne potrzeby, jak i dla klientów biznesowych, w tym dla innych operatorów — aż po telewizję cyfrową, telefonię komórkową i mobilny internet dla konsumentów i firm. Emitel jest bardzo cenny, bo ma ogromną sieć nadawczą i transmisyjną, urządzenia, systemy, specjalistów. Na jego masztach antenowych można nawieszać mnóstwo urządzeń wszelkiej komunikacji bezprzewodowej, żartem można powiedzieć, że ta sieć jest tak potężna, że można sterować z niej rakietami Patriot — mówi Tomasz Kulisiewicz z Audytela.

352,05

mln zł Takie przychody miał TP Emitel w 2009 r...

85-87

proc. ...a taki udział rynkowy ma, według ostatnich danych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska, KL, GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu