Czytasz dzięki

Największa próba w historii firmy

Rozmawiał Bartłomiej Mayer
opublikowano: 20-03-2020, 12:59

Lawina zamówień, deficyt leków, sprzętu i pracowników - przed takim wyzwaniem Polska Grupa Farmaceutyczna, którą kieruje Tomisław Bensari, dotychczas nie stała.

„PB”: Co epidemia zmieniła w życiu firmy?

Tomisław Bensari
Zobacz więcej

Tomisław Bensari fot. MP

Tomisław Bensari: Stanęliśmy w obliczu największej próby w historii naszej firmy. Apteki i inne placówki zdrowotne zgłaszają nawet dwa razy większe niż wcześniej zapotrzebowanie na leki. Farmaceuci nie gromadzili dużych zapasów, a szpitale - ze względu na permanentne problemy finansowe - też nauczyły się w ostatnich latach funkcjonować z zaledwie jedno-dwudniowymi zapasami. Efektem są obecne trudności z dostępem do leków. Części produktów - szczególnie sprzętu medycznego, np. maseczek – brakuje na rynku.

Brakuje nam też rąk do pracy, bo część pracowników zajmuje się dziećmi. Dlatego do pracy w magazynach oddelegowaliśmy m.in. pracowników biurowych i kadrę kierowniczą. Z powodu niedoboru kierowców towar rozwożą również handlowcy. Mimo wielu niestandardowych rozwiązań, które wprowadziliśmy, zaczynają się pojawiać problemy z terminami dostaw.

Żeby zapewnić dostęp do kluczowych produktów, wstrzymaliśmy więc tzw. przedhurt, czyli sprzedaż towaru innym hurtowniom

Jak te problemy wpływają na przychody?

Ze szczególną sytuacją mamy do czynienia dopiero od dwóch, trzech tygodni, a na przychody patrzymy w kontekście kwartałów. To, że obecnie skala zamówień jest znacznie większa niż na początku roku, nie oznacza, że faktyczna sprzedaż wzrośnie. Możliwe, że część placówek, które teraz zamawiają większe partie leków czy sprzętu medycznego, za kilka tygodni zechce zwrócić część towaru. To w naszej branży normalna praktyka, ale dotychczas nie była stosowana na wielką skalę. A trzeba pamiętać, że koszty obsługi zwrotów są średnio cztero-pięciokrotnie wyższe niż sprzedaży.

W dłuższej perspektywie spodziewa się pan wzrostu czy spadku wyników finansowych?

Na razie trudno to przewidzieć. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że epidemia będzie dla nas pod tym względem neutralna.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Rozmawiał Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy