Największe spółki nadal będą w centrum uwagi

Mirosław Saj
12-09-2005, 00:00

W ubiegłym tygodniu indeksy giełdowe ustabilizowały się po ustanowieniu rekordów na przełomie miesiąca. Znacznie zmniejszyła się aktywność handlujących. Za to znów nie doczekaliśmy się zapowiadanej od dawna korekty spadkowej. Zwyżki na ostatnich sesjach rozwiały wątpliwości, kto rządzi na rynku. Rozpoczynający się tydzień powinien przynieść utrwalenie wzrostowej tendencji.

Należy pamiętać, że zbliża się termin wygaśnięcia wrześniowej serii kontraktów na WIG20. Duzi gracze preferują długie pozycje na obu rynkach, co tym bardziej utwierdza w przekonaniu, że ceny powinny dalej rosnąć. Zwyżka raczej nie będzie dynamiczna, ale za to systematyczna. Na kontraktach na WIG20 utrzymuje się ponadto ujemna baza. Dla bardziej aktywnych graczy to okazja, by zająć pozycję w oczekiwaniu na zniwelowanie dystansu między futures a indeksem.

Uważam, że nadal warto interesować się przede wszystkim największymi spółkami. Rynek ciągną firmy surowcowe i banki. W najbliższym czasie trudno oczekiwać, że to się zmieni. Akcje tych firm są drogie. Znajdują się jednak w rękach silnych inwestorów, a ci wyraźnie nie mają ochoty się ich pozbywać. Kto może dołączyć do tego grona? Stawiałbym na TP, którą dotychczas omijały zwyżki. Potencjał do wzrostu mają również PKO BP i Pekao.

Na ostatnich sesjach gwałtownie rosły kursy Poligrafii i Orfe. Obie spółki mają być wycofane z giełdy. Przestrzegam przed grą szybkie zyski. W obrocie znajduje się znikoma ilość akcji tych spółek. Inwestor, który kupiłby takie walory, zamiast zarobku może zostać zaskoczony gwałtowną przeceną.

Na rynku pierwotnym równolegle przeprowadzane są dwie oferty — PGNiG i Barlinka. Emisji gazowej firmy towarzyszyło spore zamieszanie polityczne. Wydaje się, że z tego względu debiut nie będzie tak błyskotliwy, jak się powszechnie oczekuje. Z kolei Barlinek, sprzedający swoje walory w cieniu PGNiG, może pozytywnie zaskoczyć. Doświadczeni inwestorzy interesowali się właśnie tą ofertą licząc, że premiera producenta podłóg będzie powtórką debiutu WSiP w ubiegłym roku. Ta spółka sprzedawała akcje w tym samym czasie co PKO BP i dała znacznie większy zysk niż bank. Akcje Barlinka cieszyły się dużym zainteresowaniem instytucji. Oczekuje się, że w dłuższym terminie ta spółka powtórzy sukces Cersanitu.

Mirosław Saj makler DM BISE

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Saj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Największe spółki nadal będą w centrum uwagi