Czytasz dzięki

Należy podnosić

Ryszard Holzer
opublikowano: 04-05-2006, 00:00

Kiedy benzyna będzie tańsza? Już była. Zamiast rozpaczać, że szykuje się wyższa akcyza — może należy się z tego cieszyć? Gospodarka ma się nieźle, a inflacja jest rekordowo niska. Czemu więc bać się paliw droższych 25 gr na litrze? Liczy się to, co państwo zrobi z dodatkowymi pieniędzmi. Jeśli przychody z akcyzy umożliwią obniżenie innych podatków — to dobrze. Pieniądze państwo wyjmie nam z jednej kieszeni, odda do drugiej, więc skutek operacji będzie dla konsumentów i przedsiębiorstw neutralny. Za to pomoże przygotować polską gospodarkę na kłopoty.

Analitycy różnią się w ocenie zasobów ropy naftowej na świecie. Pesymiści twierdzą, że jej producenci wiele więcej z szybów nie wycisną, optymiści — że wydobycie może rosnąć nawet przez kolejne 20 lat. Wszyscy się zgadzają, że zadecydują o tym Indie i Chiny, bo ich coraz bardziej zamożni obywatele na potęgę przesiadają się z rowerów do aut.

Ceny ropy będą więc rosnąć. Dziś boimy się stu dolarów za baryłkę, ale za parę lat okaże się to okazyjną taniochą. Należy do tego przygotować gospodarkę i obywateli. Jak? Promując oszczędność zużycia ropy i czyniąc opłacalnym poszukiwanie rozwiązań alternatywnych (np. produkcję biopaliw czy gazyfikację węgla). Kraje zmniejszające zużycie ropy i ograniczające swą zależność od jej importu (w Polsce ma to dodatkowy wymiar polityczny) na dłuższą metę wygrają. Wiedzą o tym Szwecja, Niemcy i Wielka Brytania — kraje, których obywatele w największym stopniu w Europie jeżdżą na spirytusie.

O banku centralnym mówi się, że jest potrzebny, by wynieść wazę z ponczem ze zbyt hucznego przyjęcia — podnieść stopy, gdy zbyt duże wydatki zagrożą hiperinflacją. A czy w Polsce, gdzie z roku na rok przybywają setki tysięcy aut, nie warto by wynieść kanistra z benzyną?

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Holzer

Polecane