Napływy do funduszy są najwyższe od 6 lat

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 16-05-2013, 07:56

W kwietniu do funduszy detalicznych napłynęło 2,4 mld zł — najwięcej od lipca 2007 r. Klienci nadal wybierają produkty dłużne.

Do TFI już siódmy miesiąc z rzędu gotówka płynie szerokim strumieniem. W kwietniu bilans sprzedaży wyniósł 2,6 mld zł, z czego 2,4 mld zł to wpłaty do produktów detalicznych — wyliczyły Analizy Online. Trwająca od początku roku korekta na warszawskim parkiecie wystraszyła część klientów funduszy akcyjnych, z których wyparowało łącznie 128 mln zł. To najgorszy wynik spośród wszystkich kategorii produktów, ale zdaniem specjalistów trend nie potrwa długo.

— Ostatnie miesiące upłynęły pod znakiem korekty na GPW. Wielu inwestorów zniecierpliwiło się i ruszyło do sprzedaży. Uważam jednak, że w maju zobaczymy powrót do funduszy akcyjnych i mieszanych. Wielu inwestorów zacznie bowiem poszukiwać alternatywy dla lokat bankowych — mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI, który na napływy narzekać nie może.

W kwietniu klienci wpłacili do jego funduszy ponad 100 mln zł. Niespodziewany powrót hossy na rynek obligacji zachęcił natomiast do zakupu jednostek uczestnictwa funduszydłużnych. Pozyskały one łącznie aż 1,3 mld zł — najwięcej od ponad 10 lat. Niewiele mniej, bo 1,2 mld zł, to bilans sprzedaży w grupie funduszy gotówkowych i pieniężnych. Najwięcej świeżego kapitału wpłynęło do PKO TFI: PKO Skarbowy Plus pozyskał 226 mln zł, a PKO Skarbowy ponad 180 mln zł. Fundusze obligacji korporacyjnych sprzedały jednostki uczestnictwa warte 0,3 mld zł, a produkty poszukujące zysków na zagranicznych rynkach obligacji pozyskały 0,5 mld zł, z czego 0,2 mld to wpłaty do Pioneer Obligacji Strategicznych. W przeciwieństwie do funduszy akcji polskich, wzięciem cieszyły się fundusze akcyjne inwestujące na rynkach zagranicznych. Niezmiennie najbardziej popularny wśród klientów TFI jest Arka BZ WBKAkcji Tureckich, co jest spowodowane utrzymującą się od kilkunastu miesięcy hossą na giełdzie w Stambule. Jedno z wyższych sald w grupie akcji zagranicznych (40 mln zł) wykazał fundusz ING Japonia, który również inwestuje na jednym z najzyskowniejszych rynków w tym roku. Kwiecień nie sprzyjał natomiast produktom o mieszanej strategii inwestycyjnej. Z funduszy zrównoważonych i stabilnego wzrostu wypłacono ponad 90 mln zł.

2,6 mld zł Tyle świeżej gotówki napłynęło do TFI w kwietniu...

1,3 mld zł ...a tyle wpłacili klienci do funduszy dłużnych. To najwięcej od 10 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane