Naprawdę wolne od pracy

AS
opublikowano: 19-01-2007, 00:00

Dwa święta w jednym tygodniu mogą w tym roku wypaść w maju (1 i 3) i w grudniu (25 i 26).

Dwa święta w jednym tygodniu mogą w tym roku wypaść w maju (1 i 3) i w grudniu (25 i 26).

Ostatnia nowelizacja przepisów kodeksu pracy zwalnia pracowników z obowiązku odpracowania jednego z dni świątecznych, jeżeli w tygodniu wypadają dwa święta w dni inne niż niedziela. To dobra wiadomość przede wszystkim dla zatrudnionych. Pracodawcy jednak od początku krytykowali to rozwiązanie.

Nowelizacja spowodowała więc, że pracownicy zyskali gwarancję 52 dni w roku wolnych od pracy. Przed zmianą liczba dni wolnych wynosiła od 50 do 52. Zależało to od tego, czy w roku były tygodnie z dwoma świętami wypadającymi w dni inne niż niedziela. Gdy w roku występował jeden taki tydzień, to pracownik miał obowiązek odpracować jeden dzień świąteczny (na ogół w którąś sobotę), a wtedy liczba dni wolnych od pracy w roku wynosiła nie 52 lecz 51. Gdy były dwa takie tygodnie — liczba dni wolnych zmniejszała się do 50, gdyż pracownik musiał odpracować dwa dni.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu