Nasdaq wchodzi do Niemiec

Małgorzata Birnbaum
opublikowano: 04-06-2002, 00:00

Nasdaq Europe jest bliski podpisania z niemieckimi bankami, m.in. Commerzbankiem i Dresdner Bankiem, porozumienia o utworzeniu elektronicznej giełdy w Niemczech.

Commerzbank i Dresdner Bank zgodziły się ponoć poprzeć nowy system obrotu akcjami, który chce w Niemczech wprowadzić Nasdaq Europe — poinformował „Wall Street Journal”. Nieoficjalnie mówi się, że banki miałyby zainwestować po 1,2 mln EUR (4,5 mln zł) w zamian za 10 proc. udziałów w nowym parkiecie. Elektroniczna giełda miałaby ruszyć w styczniu przyszłego roku. Początkowo notowane ma być na niej 300 niemieckich i amerykańskich spółek, ale docelowo będzie ich 3 tys. Nowy system stanie się poważną konkurencją dla obecnego monopolisty Deutsche Börse. Największa niemiecka giełda (i druga pod względem kapitalizacji rynkowej giełda Europy) również przygotowuje się do uruchomienia sytemu handlu elektronicznego — Xetra Best, który zacznie działać od września. Przedstawiciele Nasdaq mają nadzieję, że odbiorą rynek Xetra Best, oferując bardziej konkurencyjne opłaty brokerom i bankom.

— Nie można traktować tej transakcji jako dokonanej. W ostatnich latach bez przerwy różne giełdy prowadzą rozmowy, ale rzadko kończy się to konkretnymi transakcjami. Jednak Niemcy są postrzegane jako najbardziej atrakcyjny rynek. To największa gospodarka UE i trzecia po USA i Japonii gospodarka światowa. Rozpoczęta w tym kraju reforma emerytalna spowoduje boom na rynkach kapitałowych — tłumaczy Wojciech Szymon Kowalski, niezależny analityk.

Niemcy to drugi front, na którym Nasdaq walczy o europejski rynek. W niedzielę „Sunday Telegraph” poinformował, że LSE oraz Nasdaq zwróciły się do SEC, amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd, z prośbą, by po ich ewentualnej fuzji LSE podlegała nadzorowi brytyjskiemu, a nie SEC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy