Następca iskry nadlatuje

PAP
06-04-2012, 07:17

Jeszcze w tym półroczu resort obrony uruchomi przetarg na samolot szkolno-treningowy, ujawnia "Nasz Dziennik".

Ogłoszenie przetargu na samolot szkolno-treningowy typu AJT (Advanced Jet Trainer) to już tylko kwestia czasu. Sam przetarg ruszy jeszcze w tym półroczu. W jego efekcie do Sił Powietrznych trafi 16 maszyn, które mają zaspokoić potrzeby szkolenia zaawansowanego pilotów samolotów F-16.

Przetarg na samoloty klasy AJT ma zastąpić odwołany w październiku 2011 roku konkurs na maszynę szkolno-bojową klasy LIFT (Lead-In Fighter Trainer) wraz z całym systemem szkolenia. Wówczas na lidera postępowania wyrósł KAI z T-50, koreański projekt tworzony z amerykańskim wsparciem. Samolot z całej stawki był uznawany za najbardziej bojowy i zarazem zbliżony do potrzeb szkolenia na samoloty F-16.

Nowe samoloty są potrzebne, bo szkolne iskry będą w najbliższych latach wychodziły ze służby, a szkolenie przyszłych pilotów samolotów F-16 realizowane w USA mamy zapewnione tylko do 2015 roku. W ocenie ekspertów, przetarg na platformę LIFT czy AJT jest niezbędny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Następca iskry nadlatuje