Nastroje gospodarcze w strefie euro najlepsze od 21 lat

ARŻ, Reuters
opublikowano: 29-06-2021, 11:48

Nastroje gospodarcze w strefie euro wzrosły w czerwcu do najwyższego poziomu od 21 lat. To zasługa przyspieszających programów szczepień i zniesienia obostrzeń związanych z pandemią, pisze Reuters.

Comiesięczne badanie realizowane przez Komisję Europejską w 19 krajach strefy euro wykazało, że wskaźnik optymizmu gospodarczego wzrósł ze 114,5 pkt w maju do 117,9 pkt w czerwcu, co jest najlepszym odczytem od 2000 roku. Analitycy ankietowani przez Reutera spodziewali się, że indeks wzrośnie do 116,5 pkt.

Nastroje stały się znacznie bardziej optymistyczne w usługach, największym sektorze strefy euro, który odpowiada za ponad dwie trzecie PKB. Wskaźnik wzrósł miesiąc do miesiąca z 11,3 do 17,9 pkt.

Nastroje wśród konsumentów wzrosły z -5,1 do -3,3 pkt. Mieszkańcy eurolandu spodziewają się znacznego wzrostu inflacji w ciągu najbliższego roku. Ten wskaźnik wzrósł do 24,7 pkt, najwyższego poziomu od 13 miesięcy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane