Nastroje na giełdach wyznaczą kurs złotego

Mariusz Potaczała
opublikowano: 24-01-2011, 00:00

Miniony tydzień na rynku złotego upłynął na oczekiwaniu na decyzję Rady Polityki Pieniężnej (RPP) w sprawie stóp procentowych. RPP zgodnie z prze-widywaniami podniosła cenę pieniądza o 25 pkt baz. Informacje z kraju wskazywały na wzrost inflacji. Bazowa przyspieszyła w grudniu do 1,6 proc. r/r, a inflacja producentów do 6,1 proc. r/r. Tempo wzrostu płac przyspieszyło, więc dane te stanowią silny argument dla zwolenników podwyżek stóp.

Notowania euro rozpoczęły miniony tydzień od zniżki do 3,8550 zł. Decyzja RPP przyniosła odreagowanie i realizację zysków oraz wzrost kursu ponad 3,91 zł. Pod koniec tygodnia euro było jednak warte 3,87 zł. W krótkim terminie polska waluta powinna wrócić do silnej zależności od nastrojów na światowych giełdach. W kolejnych tygodniach znów najważniejsze będą stopy procentowe.

Mariusz Potaczała

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Potaczała

Polecane