Nasza mała stabilizacja

Grzegorz Makiszewski
opublikowano: 04-06-2002, 00:00

Wczoraj na rynku papierów skarbowych nastąpiła stabilizacja notowań. Ze względu na dzień wolny od pracy na rynku nie było banków londyńskich. Pomimo tego, w wyniku dużej aktywności inwestorów krajowych, obroty były stosunkowo wysokie.

Wyższa od oczekiwań czerwcowa emisja obligacji 5-letnich spowodowała wzrost rentowności papierów w tym segmencie. Z 8,624 proc. w piątek rentowność obligacji PS0507 wzrosła do 8,891 proc. W dalszej części notowań nastąpiło ich ustabilizowanie na poziomie 8,644 proc. Odmiennie wyglądały notowania obligacji z krótkiego końca krzywej dochodowości. Niższa podaż dwulatek spowodowała poprawę nastrojów w tym segmencie i nieznaczny spadek rentowności papierów serii OS0604 do 9,035 proc.

W najbliższych dniach sytuacja będzie determinowana oczekiwaniem na wyniki środowego przetargu. Można spodziewać się sporego zainteresowania ofertą ministerstwa. Oczekiwane kolejne obniżki stóp procentowych zwiększają atrakcyjność inwestycji w aktywa denominowane w złotych. W dniach przed przetargiem możliwe jest jednak nieznaczne osłabienie rynku, gdyż część inwestorów może sprzedawać posiadane obecnie papiery na rynku wtórnym, by odkupić je ponownie na przetargu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Makiszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu