NBP czyści rynek z fałszywej gotówki

opublikowano: 19-07-2018, 22:00

Dotychczas wpłatomaty odrzucały podrobione banknoty. Teraz będą je przekazywać policji.

Fałszywe i uszkodzone dziesiątki, pięćdziesiątki lub setki są jak gorący ziemniak, którego każdy chce się natychmiast pozbyć. Nie wszyscy robią to w elegancki sposób — niektórzy z felernymi pieniędzmi biegną do wpłatomatów, inni próbują płacić nimi w sklepach. Ten proceder chce ukrócić Narodowy Bank Polski. Dlatego z początkiem lipca weszły w życie przepisy, na mocy których z obiegu będą wycofywane banknoty i monety niespełniające określonych kryteriów zużycia i widoczności zabezpieczeń. W razie podejrzenia, że mamy do czynienia z podróbkami, sprawą zajmie się policja.

Wpłatomat nie odda

Dla instytucji finansowych nowe rozporządzenie NBP oznacza konieczność kolejnych wdrożeń technologicznych. Na uciążliwości powinni się też przygotować konsumenci. Jeśli wpłatomat uzna wpłacane przez nas banknoty za fałszywe, będzie musiał je zatrzymać do weryfikacji odpowiednich służb. Dotychczas maszyna po prostu zwracała pieniądze.

Problem dotyczy całego sektora finansowego i milionów Kowalskich — zwraca uwagę Tomasz Rokita, dyrektor działu bankowości w Diebold Nixdorf (międzynarodowy dostawca rozwiązań i oprogramowania dla sektora finansowego i handlu). I przypomina, że mimo rosnącej popularności wirtualnych transakcji gotówkapozostaje podstawowym sposobem płatności w Polsce. Według tegorocznych badań Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS, prawie 40 proc. Polaków uważa, że papierowy pieniądz nigdy nie zniknie z krajowego rynku. Co drugi respondent częściej za swoje zakupy w sklepach płaci gotówką niż kartą. Przeważają wśród nich osoby w średnim wieku i starsze.

— Wszystkie działania mające na celu polepszenie jakości polskiego pieniądza na rynku trzeba ocenić jednoznacznie pozytywnie. Szkopuł w tym, że obowiązek weryfikacji gotówki w całości spoczywa na bankach i niezależnych operatorach. W niektórych sytuacjach mogą się pojawić sytuacje problemowe na linii instytucja finansowa — klient — ostrzega Tomasz Rokita.

W nowym modelu

Nowe przepisy NBP wprowadził już na początku ubiegłego roku. Dlaczego więc dopiero teraz zaczęły obowiązywać?

— Tylko pozornie zmiany są nieznaczne. W rzeczywistości zmuszają większość banków do przekształcenia modelu działania i obsługi gotówki. Sektor potrzebował odpowiednio długiego czasu, aby wspólnie z regulatorem wypracować standard rynkowy: ustalić w szczegółach, jak nowe regulacje mają faktycznie funkcjonować — tłumaczy przedstawiciel Diebold Nixdorf.

W UE najczęściej fałszowane są banknoty o nominałach 20 i 50 EUR, a wśród polskiej waluty prym wiodą nominały 50 i 100 zł — wynika z raportów policji, NBP i resortu sprawiedliwości.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy