NBP o giełdzie

opublikowano: 30-11-2016, 22:00

Jeszcze poprzedni rok warszawskiej giełdzie udało się zakończyć wzrostem liczby spółek w obrocie. Kapitalizacja polskich i zagranicznych spółek, których akcje były notowane na GPW, wyniosła prawie 1,1 bln zł. Liczba krajowych podmiotów rośnie przy tym systematycznie, a kapitalizacja od 2013 z roku na rok jest wyższa. Mimo to spada relacja kapitalizacji do PKB, co świadczy o spadku znaczenia giełdy w gospodarce.

 Rok 2016 może być pierwszym od 13 lat, kiedy zmniejszy się liczba spółek, których akcje są notowane na rynkach warszawskiej giełdy. Wpływ na tę tendencję ma malejące zainteresowanie pozyskiwaniem kapitału przez emisje akcji oraz wysokie, zdaniem emitentów, koszty utrzymywania tych instrumentów w publicznym obrocie, w tym wypełniania obowiązków informacyjnych.

 Na koniec czerwca 2016 r. aktywa instytucji tworzących polski sektor finansowy wyniosły 2273,8 mld zł. Od trzech lat spadają aktywa OFE. Od 2011 r. rosną zaś regularnie prowadzące podobną działalność TFI. Znamienne jest jednak, że mimo niskich stóp procentowych gospodarstwa domowe oszczędzają głównie w formie depozytów bankowych. Wzrost aktywów TFI nie przekłada się na wzrost ich udziału w strukturze oszczędności prywatnych.

 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu