NCBR wspiera innowacje w każdej dziedzinie

Puls Biznesu
opublikowano: 26-06-2018, 22:00

Kilkanaście konkursów grantowych dla przedsiębiorców i ponad 3,5 mld zł oferowanego wsparcia. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju konsekwentnie stawia na polskie innowacje.

Choć ostoją naszej gospodarki wciąż pozostają jej tradycyjne dziedziny, Polska pomału staje się miejscem przyjaznym nowoczesnym technologiom i zachęcającym do wdrażania nowatorskich pomysłów. Krajowy ekosystem wspierania innowacji, rozwijany systematycznie od lat dzięki środkom unijnym, jest już na tyle kompletny, że widać tego pierwsze efekty. Innowacje nie tylko coraz częściej wyznaczają kierunek rozwoju przemysłu, ale również poprawiają konkurencyjność polskich firm i przyczyniają się do podniesienia komfortu życia społeczeństwa.

Ponad 2,8 mld zł czeka na przedsiębiorców w konkursie Szybka ścieżka. Nie ma on określonego obszaru badawczego, co oznacza, że o wsparcie ubiegać się mogą projekty z wielu różnych dziedzin, dlatego warto sięgnąć po te środki — zachęcał Bartosz Konopacki z biura prasowego NCBR.
Zobacz więcej

WEJDŹ NA SZYBKĄ ŚCIEŻKĘ:

Ponad 2,8 mld zł czeka na przedsiębiorców w konkursie Szybka ścieżka. Nie ma on określonego obszaru badawczego, co oznacza, że o wsparcie ubiegać się mogą projekty z wielu różnych dziedzin, dlatego warto sięgnąć po te środki — zachęcał Bartosz Konopacki z biura prasowego NCBR. Fot. Rafał Wojczal

Jakich projektów szukamy?

NCBR jako rządowa agencja odpowiedzialna za realizację zadań z zakresu polityki innowacyjnej i naukowo-technicznej państwa, udziela wsparcia w realizacji projektów badawczo-rozwojowych. Oznacza to, że efektem końcowym projektów ubiegających się o dofinansowanie ze środków centrum muszą być produkty lub technologie nowe bądź znacząco ulepszone w stosunku do rozwiązań dostępnych na rynku. Choć część projektów, które uzyskują granty, to pomysły naprawdę spektakularne, to nie brak również takich, które, choć nieco mniej medialne, mogą stanowić prawdziwy przełom w swojej dziedzinie. Wśród beneficjentów środków Centrum jest wiele firm z sektora MŚP, których pomysły obejmują usprawnienie technologii i przygotowanie podzespołów, z których korzystać będą różne branże. Wsparcie uzyskały np. komponenty do silników hybrydowych, nowatorskie technologie wideo, nowe wyroby farmaceutyczne czy preparaty lecznicze dla zwierząt. Słowem — wszystko, co pozwoli na skok rozwojowy polskiej gospodarki.

Środki łatwo dostępne

Powodzenie, jakim cieszyły się programy NCBR w ubiegłych latach, spowodowało, że w przypadku wielu z nich, w bieżącym roku, prowadzone są kolejne nabory. We flagowym konkursie centrum tzw. Szybkiej ścieżce, na najlepsze projekty przeznaczono aż 2,85 mld zł, które rozdzielone będą w ramach pięciu konkursów. W pierwszym z nich, adresowanym dla firm MŚP, w którym nabór już się zakończył, zgłoszono niemal 400 wniosków. W tej chwili trwa konkurs dla dużych przedsiębiorstw, które mogą aplikować indywidualnie lub w konsorcjach. Jeszcze w tym roku NCBR przeprowadzi kolejne konkursy, zarówno dla MŚP, jak i dużych przedsiębiorstw. Dodatkowo przez cały rok dostępne są środki dla projektów, które uzyskały unijną pieczęć jakości — certyfikat Seal of Excellence.

Popularność Szybkiej ścieżki wynika nie tylko z liczby naborów czy ich wysokiego budżetu, ale również z faktu, że konkurs nie ma ściśle określonego obszaru badawczego. Można zatem zgłaszać w nim pomysły zarówno z branży chemicznej, stalowej, systemów bezzałogowych, a nawet kosmicznej czy związane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Podobnie rzecz wygląda w przypadku konkursu Projekty aplikacyjne (budżet 200 mln zł), w którym nabór wniosków również jest otwarty. Tu jednak, dążąc do zacieśniania współpracy świata nauki i biznesu, NCBR wprowadziło wymóg aplikacji w formie konsorcjów przedsiębiorców z jednostkami naukowymi. Na uwagę zasługują również konkursy sektorowe — w tym roku prowadzone dla branży farmaceutycznej,stoczniowej, motoryzacyjnej i recyklingu, a także wspólne przedsięwzięcia realizowane przez Centrum z partnerami, np. z KGHM na rzecz innowacji w przemyśle metali nieżelaznych, z województwem łódzkim, w celu ograniczenia negatywnych aspektów procesu starzenia się społeczeństwa, czy z województwem śląskim, co ma na celu wykorzystanie innowacyjnych rozwiązań w walce z zanieczyszczeniami powietrza.

Dodatkowo NCBR wprowadziło szereg rozwiązań, które mają ułatwić sięganie po granty. Wśród nich m.in. możliwość merytorycznej poprawy wniosków przed ich ostateczną oceną, a także panele z ekspertami, w ramach których wszystkie aplikujące wnioski poddawane są wstępnej weryfikacji, co pozwala zwiększyć ich szanse na ostatniej prostej w staraniach o fundusze. Planując rozwój firmy, warto zatem sięgnąć po środki NCBR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Puls Biznesu

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy