NCBR zachęca do dotacji

opublikowano: 10-06-2018, 22:00

Rządowa agencja rozpoczęła cykl szkoleń dla przedsiębiorców, którzy chcą skorzystać z jej wsparcia. Czeka na nich ponad 5 mld zł.

Tegoroczne konkursy dotacyjne Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) są skierowane m.in. do przedstawicieli biznesu z branż o największym potencjale rozwojowym. O korzyściach ubiegania się o granty eksperci rządowej agencji będą mówić na spotkaniach z przedsiębiorcami m.in. w Chorzowie, Elblągu, Zielonej Górze, Bydgoszczy, Kielcach, Słupsku i Tarnobrzegu.

— W rodzimych firmach drzemie olbrzymi potencjał — dobrze wykorzystany będzie służył całemu społeczeństwu. Dzięki miliardom złotych, które przeznaczamy na wspieranie innowacji, polskie przedsiębiorstwa mają szansę na długofalowy, dynamicznyrozwój. Wprowadzone przez rząd korzystne rozwiązania dla przedstawicieli biznesu, w tym m.in. ulgi na działalność B+R, pomogą osiągnąć ten cel — ma nadzieję Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego.

W tym roku NCBR przeznaczyło na nowatorskie projekty ponad 5 mld zł. Budżet tylko „szybkiej ścieżki”, czyli poddziałania 1.1.1 POIR, wynosi 2,85 mld zł. Warto podkreślić, że program z konkursu na konkurs staje się coraz bardziej dopasowany do potrzeb przedsiębiorców. Niedawno rządowa agencja uprościła zasady ubiegania się o ten rodzaj wsparcia — m.in. skróciła czas oceny wniosków i ograniczyła formalności. Beneficjentami „szybkiej ścieżki” są zarówno mali, jak i duzi gracze. Dotacje finansują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe nad rozwiązaniami technologicznymi oraz produktami, które pomogą rozwinąć i wzmocnić konkurencyjność firm.

Prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR, zwraca uwagę, że wielu przedsiębiorców nie podejmuje działalności innowacyjnej, bo obawia się ryzyka związanego z tego typu projektami lub też brakuje im wiedzy o możliwościach uzyskania wsparcia na realizację przedsięwzięć we współpracy z naukowcami.

— W efekcie przedstawiciele biznesu mają ograniczone możliwości rozwoju i zwiększania konkurencyjności swoich produktów i usług. Dlatego wychodzimy naprzeciw potrzebom takich firm. Zachęcam ich do udziału w naszych spotkaniach i skorzystania z oferty NCBR — podkreśla prof. Maciej Chorowski, dyrektor NCBR.

Informacje o terminach szkoleń są dostępne na stronie www. NCBRdlaFirm.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy