Neneman: Podatek samochodowy zamiast akcyzy od połowy roku

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-02-2005, 13:01

Nowy podatek samochodowy pobierany przy pierwszej rejestracji samochodu prawdopodobnie wejdzie w życie od połowy tego roku - ocenia wiceminister finansów Jarosław Neneman. "Rząd zajmie się tą ustawą na jednym z najbliższych posiedzeń. Po konsultacji z UE przesłana zostanie ona do Sejmu.

Nowy podatek samochodowy pobierany przy pierwszej rejestracji samochodu prawdopodobnie wejdzie w życie od połowy tego roku - ocenia wiceminister finansów Jarosław Neneman. "Rząd zajmie się tą ustawą na jednym z najbliższych posiedzeń. Po konsultacji z UE przesłana zostanie ona do Sejmu. Przewidywany termin wejścia w życie to połowa roku" - powiedział Neneman w czwartek podczas czatu na stronach Ministerstwa Finansów.

Podatek ma zastąpić obowiązującą obecnie akcyzę. Podstawowa stawka nowego podatku ma wynosić 1 zł za centymetr sześcienny pojemności silnika. Jej wielkość będzie się jednak zmieniać w zależności od norm spalin spełnianych przez samochody.

Wraz z "wpadaniem" samochodu w niższe normy stawka będzie rosnąć do 1,5 zł, 2 zł i 3 zł. Najwięcej - 4 zł za cm sześć. - zapłacą rejestrujący samochody, które nie spełniają europejskich norm emisji spalin.

Rząd chce zmienić obowiązujące zasady opodatkowania samochodów ze względu na zastrzeżenia, jakie ma Unia Europejska do sposobu pobierania akcyzy. Obecnie akcyza od nowego samochodu o pojemności silnika do 2000 cm sześć. wynosi 3,1 proc. jego wartości. Dla nowych aut z większymi silnikami jest to 13,6 proc. Tymczasem w przypadku sprowadzanych z zagranicy używanych samochodów akcyza może wynosić nawet 65 proc.

Neneman poinformował, że Ministerstwo Finansów pracuje nad "wizją systemu podatkowego". Nowe rozwiązania mogłyby - według ministra - obowiązywać za 3 lata, bo teraz uchwalanie zmian w podatkach przez parlament jest niemożliwe.

"Jedna stawka VAT, ograniczenie progresji w PIT lub nawet podatek liniowy, niższe składki na ZUS, podatek katastralny, likwidacja lub ograniczenie podatku od spadków i darowizn" - powiedział Neneman, odpowiadając na pytanie, jak miałby wyglądać polski system podatkowy zgodny z wizją opracowywaną przez MF.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane