Neuca woli skupować poza giełdą

opublikowano: 14-11-2018, 22:00

Skupujący akcje własne dystrybutor farmaceutyczny chce kupić za jednym zamachem więcej poza rynkiem.

Równa setka — tyle raportów bieżących o nabyciu akcji własnych opublikowała od początku roku do połowy listopada giełdowa Neuca, zajmująca się dystrybucją farmaceutyków. Tylko w tym roku wydała na ich skup ponad 60 mln zł, a w ciągu ostatnich pięciu lat — prawie 160 mln zł. W tym czasie na dywidendy przeznaczyła nieco ponad 114 mln zł.

— Neuca od kilku lat regularnie przeprowadza skup akcji własnych w celu umorzenia. Głównym jego celem jest zniwelowanie efektu rozwodnieniaakcjonariatu na skutek emisji realizowanych na potrzeby programu motywacyjnego. Spółka dotychczas przeprowadzała go w formule skupu akcji w rynku, realizując transakcje na każdej sesji zgodnie z obowiązującymi ograniczeniami prawnym — tłumaczy Grzegorz Dzik, wiceprezes Neuki.

Kupowanie akcji na giełdowych sesjach przestało być jednak efektywne. W tym tygodniu, przy okazji publikacji wyników kwartalnych, spółka wystosowała do akcjonariuszy ofertę nabycia 150 tys. akcji (3,24 proc. kapitału). Chce płacić 235 zł za walor, co oznacza, że cała oferta może być warta 35,25 mln zł. Zapisy będą przyjmowane od 19 listopada do 3 grudnia.

— W ogłoszonym 13 listopada skupie zastosowaliśmy inną formułę, aby zebrać w jednej transakcji większą liczbę walorów. Na akcjach spółki obserwujemy ograniczoną płynność, co wiąże się z trudnościami w realizacji skupu na rynku, biorąc pod uwagę ograniczenia regulacyjne — mówi Grzegorz Dzik.

Spółka przeprowadziła już podobną transakcję na przełomie czerwca i lipca, kupując również 150 tys. akcji. Wtedy jednak oferowała znacznie wyższą cenę — za walory płaciła 310 zł, czyli o prawie jedną trzecią więcej niż teraz. Neuca w trakcie trzech kwartałów tego roku zanotowała 5,8 mld zł przychodów ze sprzedaży (wzrost o 4 proc.), wypracowując 74,1 mln zł czystego zysku (wzrost o 17 proc.). Ma 28,7-procentowy udział w rynku hurtu aptecznego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy