Neutralność zaczyna się od projektu

opublikowano: 27-06-2021, 20:00

Grupa Saint-Gobain od 2004 r. organizuje międzynarodowy konkurs dla studentów architektury. W ostatniej edycji wzięło w nim udział ponad 2200 studentów z 35 krajów. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi studentom architektury i budownictwa na jakość projektowania.

Budynki muszą mieć doskonałą izolacyjność akustyczną, termiczną i dostępność światła dziennego, żebyśmy czuli się w nich komfortowo. W czerwcu tego roku Pierre-André de Chalendar, CEO Grupy Saint-Gobain, ogłosił, że w 2022 r. finał konkursu odbędzie się w Warszawie, a zadaniem będzie zaprojektowanie renowacji obiektu starej fabryki przy ul. Berka Joselewicza na Pradze-Południe, a także projekt komercyjnego akademika zlokalizowanego w tym rejonie. Konkurs jest organizowany w bliskiej współpracy z m.st. Warszawa, a patronat nad nim objęła Ambasada Francji w Polsce. Proponowane przez studentów rozwiązania muszą być zgodne z wizją Warszawy neutralnej klimatycznie 2050 i wizją strategii #Warszawa2030.

Projekt ten doskonale wpisuje się w plan działań Saint-Gobain w Polsce, którego celem jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2050 r. Nasza wiedza i doświadczenie z pewnością będą mogły zostać wykorzystane przez młodych architektów i ich profesorów z wielu polskich uczelni w projektowaniu budynków, które nie tylko są zdrowe dla ich mieszkańców, ale również przyczyniają się w swoim cyklu życia do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Dzięki wiedzy zdobytej od naszych ekspertów na temat suchej zabudowy, szkła, izolacji, chemii budowlanej czy systemów akustycznych takich naszych marek, jak: Ecophon, Isover, Rigips, Weber, Building Glass, studenci architektury będą mogli stworzyć obiekty nie tylko piękne i funkcjonalne, ale także, co jest niezwykle ważne, o jak najmniejszym śladzie węglowym.

Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego w swoim ostatnim raporcie „Zerowy ślad węglowy budynków — mapa drogowa dekarbonizacji budownictwa do roku 2050” pisze, że: „Znaczenie budownictwa w procesie dochodzenia do neutralności klimatycznej jest kolosalne. Najświeższe dane pokazują, że budynki odpowiadają za 38 proc. światowych emisji CO2, przy czym 28 proc. pochodzi z eksploatacji budynków, a pozostałe 10 proc. spowodowane jest zużyciem energii niezbędnej do produkcji materiałów i technologii wykorzystywanych w budownictwie (wbudowany ślad węglowy)”. Dlatego też Grupa Saint-Gobain przywiązuje tak wielką wagę do ograniczania śladu węglowego swoich wyrobów. Trzymamy mocno kciuki za wspaniałe projekty konkursowe i czekamy na studentów architektury z całego świata w 2022 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Organizator

Puls Biznesu

Patron honorowy

Ministerstwo Klimatu i Środowiska Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii

Polecane