NewConnect ma już 10 lat

opublikowano: 30-08-2017, 22:00

W czwartek 30 sierpnia 2007 r. rozpoczęła się historia NewConnect.

Prezesem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) był wtedy Ludwik Sobolewski. To on zdecydował, że GPW poza głównym parkietem — którego zasady określało prawo — uruchomi alternatywny system obrotu, którego podstawowe reguły ustali w zasadzie sama. Właśnie alternatywnym systemem obrotu nazwano NewConnect.

— NewConnect to rynek dla spółek reprezentujących głównie sektory innowacyjne, oparte przede wszystkim na aktywach niematerialnych (np. IT, media elektroniczne, telekomunikacja, biotechnologie, ochrona środowiska, energia alternatywna, nowoczesne usługi). Powstanie NewConnect wpisuje się w politykę GPW stworzenia platformy obrotu potrzebnej takim przedsięwzięciom, a z drugiej strony stopniowego wzmacniania jakości rynku regulowanego, zwiększania obecnej na nim płynności i przeciętnej wartości spółki giełdowej — mówił tuż przed startem małego parkietu Ludwik Sobolewski.

Zakładał przy tym, że do końca 2007 r. trafi nań 10-15 spółek. To akurat udało się z nawiązką. Były ich 24. Apogeum debiutów nastąpiło w 2001 r., kiedy na rynek trafiły 172 spółki. Od 2013 r. liczba debiutantów systematycznie jednak maleje. To pochodna opinii, jakiej dorobiła się mała giełda, i działań porządkujących, zapoczątkowanych, gdy prezesem GPW był Adam Maciejewski, a kontynuowanych przez jego następców. Właśnie dlatego liczba wykluczeń z obrotu za różnorakie przewinienia przekracza w ostatnich latach liczbę spółek przenoszących się na rynek główny. Pierwszy taki transfer nastąpił już w 2008 r. Bohaterem historycznej przeprowadzki było MW Trade.

— Niewątpliwie NewConnect osiągnął sukces, stając się ważnym źródłem finansowania setek firm, głównie małych i średnich, które pełnią bardzo ważną rolę w polskiej i europejskiej gospodarce. Miarą sukcesu NewConnect jest też fakt, że już 59 spółek przeniosło notowania na główny rynek GPW — twierdzi Michał Cieciórski, obecny wiceprezes GPW. Na NewConnect notowanych jest obecnie 405 spółek. W całej historii tego rynku jego emitenci wypłacili ponad 511 mln zł tytułem dywidend.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu