NFI Fortuna zmartwychwstanie

DI
opublikowano: 11-02-2008, 10:13

W marcu fundusz, który miał zostać zlikwidowany, ogłosi nową strategię. Medycyna — tym, według naszych informacji, będzie się zajmował.

Akcje NFI Fortuna od początku roku należą do najgorętszych papierów na GPW. Tylko w ciągu sześciu lutowych sesji zdrożały prawie o 26 proc. To druga fala silnych wzrostów Fortuny w ostatnich miesiącach. Pierwsza zaczęła się w październiku i do końca roku kurs wzrósł o 30 proc. Wówczas akcje skupował tajemniczy cypryjski fundusz Buskot Trading Limited. Szybko przejął kontrolę nad spółką i cofnął decyzję o likwidacji funduszu. Do dziś nie wiadomo, kto stoi za funduszem. Do tej pory cypryjski podmiot nie ujawniał też po co mu Fortuna. Pojawiały się informacje, że posłuży jako wydmuszka do wprowadzenia na parkiet innej firmy. Według naszych informacji, Fortuna nie stanie się wydmuszką, lecz zaczyna nowe życie.

— Fortuna będzie funduszem działającym na rynku usług medycznych w Polsce — mówi nasz informator.


Wiosenne otwarcie
Spółka przyznaje, że po cofnięciu decyzji o likwidacji, zastanawia się, co dalej.

— Intensywnie pracujemy nad nową strategią. Powinna być gotowa i zatwierdzona przez władze spółki w marcu — mówi Beata Baliga, wiceprezes Narodowego Funduszu Inwestycyjnego Fortuna.

Dodaje, że do czasu podjęcia decyzji nie będzie ujawniać rozważanych kierunków. Pytano o wątek branży medycznej odpowiada wymijająco.

— Rozważane są różne możliwości. Do czasu podjęcia ostatecznej decyzji nie będę udzielała żadnych informacji — ucina Beata Baliga.

Są jednak poszlaki wskazujące na sektor medyczny.

— Pani Baliga spędziła ostatnio kilka tygodni w USA, gdzie poznawała branżę medyczną — mówi nasz rozmówca.

Wkrótce po powrocie doszło do zmiany we władzach Fortuny. Baliga została wiceprezesem, a na stanowisku szefa zastąpił ją Yair Segal. To były wiceprezes Euromedicu, firmy zajmującej się diagnostyką medyczną. Odpowiadał w niej za rozwój działalności w Polsce i Bośni. Obecnie zasiada w radzie nadzorczej Advanced Diagnostic Group, która jest silnym graczem na rynku diagnostyki w USA. Jest także członkiem zarządu Elektrimu Telekomunikacji.


Rozwód Nifów BRE
Fortuna po kilkunastu latach wspólnej drogi z należącymi niegdyś do BRE Banku: I i V NFI, bierze z nimi rozwód. Przez wiele lat były zarządzane przez tę samą firmę, a także powiązane kapitałowo. Pod koniec 2007 r. wszystkie zostały przejęte przez różne podmioty zarejestrowane na Cyprze, a decyzję o ich likwidacji uchylono. Nasz informator twierdzi, że za operacją stoi Anthony Doran.

— Zablokowanie likwidacji to jego inicjatywa. Ma pomysł, co zrobić z funduszami — mówi nasz informator.

Doran to znana postać na rynku kapitałowym. Był szefem firm, które zarządzały Fund1 NFI, V NFI Victoria, NFI Fortuna, Zachodni NFI, VII NFI im. K. Wielkiego i Foksal NFI. Podobno coraz częściej pojawia się na ul. Dworkowej (tam siedzibę mają te trzy NFI). W grudniu prezesem Fund 1 został kojarzony z nim Łukasz Tatarkiewicz. Co będzie z trzema funduszami, które, jak się jeszcze kilka miesięcy temu wydawało, będą zlikwidowane. Wiele wskazuje na to, że każdy pójdzie swoją drogą. Pod koniec roku fundusze pozbyły się powiązań kapitałowych. Wkrótce Fortuna wyprowadzi się z budynku na Dworkowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane