NFI TRACĄ, ALE MNIEJ

Ewa Bednarz
opublikowano: 24-05-2000, 00:00

NFI TRACĄ, ALE MNIEJ

Mimo optymistycznych prognoz, inwestorzy nie mogą przekonać się do akcji funduszy

Dzięki przebudowie portfeli, przyjętej strategii inwestycyjnej i ograniczeniu kosztów NFI zaczęły zarabiać. Jeżeli niektóre z nich zdecydują się na rozwiązanie tworzonych w 1999 roku rezerw, które sięgały niekiedy kilkudziesięciu mln zł, to wyniki na koniec 2000 roku mogą być imponujące.

Większość NFI rozpoczęła rok 2000 od przebudowywania swoich portfeli sprzedając spółki, w które dotychczas inwestowały. Już przyniosła efekty przyjęta przez fundusze strategia ukierunkowana na redukcje zadłużenia oraz ograniczenie kosztów działalności. Zadłużenie to jeszcze pod koniec 1999 roku wynosiło 202 mln zł, a po pierwszych trzech miesiącach 2000 roku zostało zredukowane do 102 mln zł. Także koszty operacyjne są o połowę mniejsze.

Kupić i sprzedać

Zyski w dalszym ciągu będą przynosiły funduszom przychody ze sprzedaży i inwestycji w papiery dłużne. NFI chętnie lokują bowiem swoje aktywa w bezpieczne papiery wartościowe, a ostatnio nawet w jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych zarządzanych przez TFI. Inwestorzy oczekują jednak, że fundusze rozpoczną inwestycje typu venture capital, co większość z nich deklarowała jeszcze w 1999 roku. Dowodem na to jest utrzymujące się zainteresowanie akcjami Jupitera.

Pierwsze trzy miesiące rozbudziły nadzieję drobnych inwestorów na poprawę koniunktury na rynku NFI. Tylko w marcu indeks NIF zyskał na wartości 22 proc., a 13 marca zanotował nawet swoje tegoroczne maksimum wysokości 64,5 pkt. W czołówce spółek giełdowych, które dały swoim inwestorom najwyższą stopę zwrotu, znalazły się dwa Narodowe Fundusze Inwestycyjne: Trzeci i Jedenasty. Wpływ na wzrost zainteresowania funduszami miały informacje o planach internetowych niektórych NFI oraz pojawienie się nowych inwestorów na tym rynku.

Kłopot z rynkiem

Mimo panującego wśród analityków przekonania, że cały 2000 rok będzie dobry dla NFI, ich wycena rynkowa po III kwartale Ő99 znacznie spadła. Nie uległa poprawie nawet po opublikowaniu wyników kwartalnych, chociaż są one znacznie lepsze od prezentowanych w ubiegłych latach. Z czternastu notowanych na GPW funduszy dziewięć wykazało zysk netto, a tylko pięć straty. Najlepszy z nich: VII NFI poprawił swój wynik o ponad 3 tys. proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Bednarz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / NFI TRACĄ, ALE MNIEJ