Niania opłacona z funduszu socjalnego

opublikowano: 11-07-2013, 00:00

Pracodawcy będą wspierać pracowników w finansowaniu opieki nad ich dziećmi sprawowanej przez dziennego opiekuna lub nianię.

Za kilka dni zwiększy się lista świadczeń, finansowanych z pieniędzy zakładowego funduszu socjalnego. Rozszerza ją nowa definicja działalności socjalnej, która zacznie obowiązywać w najbliższą sobotę, 13 lipca.

Definicję tę zmienia tegoroczna nowelizacja ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, którą zmieniono pojęcie działalności socjalnej zawarte w ustawie o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych. Obecnie są to usługi świadczoneprzez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, opieki nad dziećmi w żłobkach, klubach dziecięcych, przedszkolach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, udzielanie pomocy materialnej — rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe. Od soboty pomoc socjalna pracodawcy może również objąć opiekę nad dzieckiem, którą sprawuje dzienny opiekun lub niania.

Dzienny opiekun zajmuje się dziećmi (maksymalnie 5) w wieku od ukończenia 20. tygodnia życia. Obecnie mogą go zatrudniać gminy, a po wejściu w życie nowelizacji również osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Opieka jest sprawowana na podstawie umowy o świadczenie usług, do której stosuje się przepisy dotyczące zlecenia.

Do posiadania zakładowego funduszu socjalnego są zobowiązani pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Mniejsze firmy same decydują, czy utworzątaki fundusz. Pieniądze gromadzone na jego koncie pochodzą z corocznych odpisów, naliczanych w stosunku do przeciętnej liczby zatrudnionych. Odpis podstawowy wynosi na jednego zatrudnionego 3, 37,5 proc. przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu