Nic się nie stało

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 26-02-2021, 11:21

Czwartkowa sesja na Wall Street w przypadku technologicznego Nasdaqa przyniosła przeszło 3% wyprzedaż, napędzaną dalszym wzrostem rentowności obligacji skarbowych.

Odpływ kapitału od ryzykownych aktywów w kierunku rynku długu był bardzo gwałtowny i rozpoczął się po otwarciu handlu w USA. Wzrost rentowności umacnia dolara i sprowadza na 8-miesięczne minima notowania złota. W głębokiej defensywie znalazły się waluty surowcowe. Kurs AUDUSD po wyznaczaniu dwuletnich maksimów osunął się o 2 figury do 0.78, podobnie NZDUSD spada w kierunku 0.73. Szerokiej wyprzedaży opiera się natomiast ropa, która w przypadku odmiany WTI stabilizuje się w okolicy 63 USD za baryłkę. Na rynku nie znajdziemy bezpośredniej przyczyny tych ruchów i w przeszłości podobne się też zdarzały. Najczęściej ich zapalnikiem bywał handel wysokiej częstotliwości i automaty. Choć oczywiście nie można wykluczać powtórki tych wydarzeń w przyszłości, to jednak fundamentalnie nic się nie zmienia. Postępująca kampania szczepień będzie przekładała się na luzowanie obostrzeń i odbicie aktywności, co przy luźniej polityce monetarnej i fiskalnej powinno ograniczać przestrzeń do przeceny cen akcji.

Na materializację takiego scenariusza wskazuje już piątkowe otwarcie rynków na Starym Kontynencie, gdzie niemiecki Dax obija już od lutowych minimów i próbuje wrócić w okolice 14000 pkt. Odbijają również notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy.

Wczorajsze zawirowania na rynku obligacji i umocnienie dolara sprowadziło parę GBPUSD poniżej 1.40. Cofnięcie EURUSD nie było tak gwałtowne, a para pozostaje powyżej 1.21. Widać zatem, że w sytuacji jak przybliża się już koniec pandemii na świecie i odbicie aktywności staje się coraz bardziej realne, USD nie jest w stanie silnej zyskać wobec euro, a instrumentów do pozycji długich w amerykańskiej walucie lepiej poszukać na innych rynkach. Wczorajsze zamieszanie rynkowe dało też impuls do częściowej korekty ostatnich ruchów na rynku EURCHFa, a para spada dziś poniżej 1.10. Uwzględniając jednak, że europejska gospodarka powinna stopniowo wracać na stare tory, perspektywy franka nie powinny się znacząco poprawiać.

Dziś w kalendarium należy zwrócić uwagę na styczniowe dane o dochodach i wydatkach Amerykanów oraz lutowym wskaźniku koniunktury gospodarczej w rejonie Chicago. Wczorajsza paczka danych z USA wypadła lepiej od prognoz i potwierdziła utrzymujące się na relatywnie wysokim poziomie odbicie aktywności.

US500.f; Interwał dzienny

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane