Nie daj się oszukać

DI, NBP
opublikowano: 28-08-2009, 00:00

Banknoty i monety euro należą do najlepiej na świecie chronionych pieniędzy. Jednocześnie zostały zaprojektowane tak, by każdy mógł szybko i w prosty sposób sprawdzić ich autentyczność.

Banknoty i monety euro należą do najlepiej na świecie chronionych pieniędzy. Jednocześnie zostały zaprojektowane tak, by każdy mógł szybko i w prosty sposób sprawdzić ich autentyczność.

W zeszły piątek policja hiszpańska skonfiskowała, w regionie Walencji na wschodzie kraju, prawie 9 mln fałszywych euro w banknotach po 500 euro. Pieniądze o tym nominale nazywane są tam "bin ladenami", bo wszyscy o nich słyszeli, ale nikt ich na własne oczy nie widział. No, prawie nikt, bo podrobione "pięćsetki" krążyły w nielegalnych transakcjach. Głównie płacono nimi "pod stołem" podczas boomu mieszkaniowego. To największa tego rodzaju konfiskata w Eurolandzie.

Wyprodukowanie i wprowadzenie do obiegu tak dużej liczby "fałszywek", świadczy o dwóch rzeczach. Po pierwsze — przestępcy byli wyjątkowo sprytni oraz mieli dostęp do wysokiej klasy specjalistów i nowoczesnych technologii poligraficznych. Po drugie — ludzie często wykazują się zbyt dużą beztroską i nawet nie zadają sobie trudu sprawdzenia autentyczności banknotów i monet, które mają w kieszeni.

Świecące kółeczka i gwiazdy

Banknoty mają aż 12 różnych zabezpieczeń. Na przedniej stronie "piątek", "dziesiątek" i "dwudziestek" znajduje się pas z hologramem, a na odwrotnej — złocisty pas, widoczny, gdy banknot ogląda się pod kątem. Jest na nim nominał i symbol Ř. Zaś 50, 100, 200 i 500 euro na "froncie" mają hologram, który — gdy ogląda się go pod kątem — przedstawia na przemian nominał oraz okno czy bramę, a na "odwrocie" oznaczenie nominału, przy oglądaniu pod kątem zmieniające kolor z fioletowego na oliwkowy lub brązowy.

Ale są także zabezpieczenia widoczne tylko w ultrafiolecie — zatopione w papierze włókna świecą się na czerwono, niebiesko i zielono, ciemnoniebieska flaga Unii Europejskiej zmienia kolor na zielony, a żółte gwiazdy na pomarańczowy. Nawet podpis prezesa EBC zmienia kolor — na zielony. Świecą się gwiazdy i kółeczka na przedniej stronie banknotu oraz mapa, most i nominał na odwrotnej.

Metale, stopy, kolory

A jak sprawdzić autentyczność monet? Trzeba pamiętać, że różnią się one między sobą wzorem, średnicą, grubością, wagą, kolorem i materiałami, z których zostały wykonane.

W monetach o nominałach 1 i 2 euro wykorzystano nowoczesne techniki łączenia dwóch metali (tzw. technika bimetalowa) — łatwo zauważyć to na pierwszy rzut oka. Monety 2 euro mają srebrną część zewnętrzną (miedzionikiel), a wewnętrzną — żółtą (wykonaną z trzech warstw: mosiądzu niklowego, niklu i ponownie mosiądzu niklowego). Natomiast monety 1 euro — odwrotnie, część zewnętrzna jest żółta (mosiądz niklowy), a wewnętrzna — w kolorze srebrnym. Została ona również wykonana z trzech warstw (miedzionikiel, nikiel, miedzionikiel).

Monety o nominałach 10, 20 i 50 centów są wykonane ze specjalnego, trudno topliwego stopu (Nordic Gold), który jest stosowany wyłącznie do produkcji monet.

Obrzeża monet są różne, dodatkowo na monecie 2 euro umieszczone są napisy i symbole. Spełniają one rolę zabezpieczenia, ale też ułatwiają osobom słabowidzącym i niewidomym rozpoznanie nominałów.

1. Sprawdź banknot dotykiem!

Wyczujesz opuszką palca wypukłe elementy nadruku uzyskiwane w specjalnym procesie drukarskim oraz specjalny — sztywny i szeleszczący — papier.

2. Obejrzyj banknot pod światło!

Zobaczysz znak wodny, pasek zabezpieczający i cyfry uzupełniające się pod światło.

Wszystkie te trzy elementy są widoczne po obu stronach banknotu autentycznego.

3. Spójrz na banknot pod kątem!

Sprawdzisz motyw graficzny na hologramie, który zmienia się w zależności od kąta patrzenia, na odwrotnej stronie zobaczysz złocisty pas (nominały 5, 10 i 20 euro) lub nominał zmieniający kolor (nominały 50, 100, 200 i 500 euro).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, NBP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy